Haber

Adalet Bakanı Tunç, Zonguldak’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. İfade

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sivas olaylarındaki firari 3 sanığın davasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine ilişkin açıklamalarına ilişkin, “Bunu Cumhurbaşkanımızla ilişkilendirip ‘Bitirdiniz’ diyorsunuz. bu durumda sen de hatanın ortağısın.’ “Bu çok çirkin bir davranış, ne hukuki ne de ahlaki. Bu nedenle bu ifadeleri sahiplerine iade ediyoruz.” dedi.

Bakan Tunç, Zonguldak Valiliği ziyaretinin ardından bir gazetecinin Kılıçdaroğlu’nun Sivas olayı davasına ilişkin açıklamasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun konuya ilişkin açıklamalarının kabul edilemez olduğunu ve CHP Genel Başkanı’nın yersiz bir açıklama yaptığını belirten Tunç, şöyle devam etti:

“Şunu söyleyelim: 1993 yılında yaşanan bu trajik olaylardan sonra Sivas yargılama süreci başladı. O dönemde Sivas davasında tutuklanan ve tutuklanan sanıklarla ilgili yargılama süreçleri başladı, devam etti ve mahkumiyetler verildi. , o sanıklar hükümlü konumunda. Bunlar asıl davanın tutukluları. Cezaevlerinde cezalarını çekmeye devam ediyorlar. 3 firari sanığın yargılama süreci tabi ki yürütülemedi. Kaçak sanıklar da yapamadı. Kırmızı bülten çıkarıldı, uluslararası düzeyde arandı, bu da sonuç vermedi.

Bu anlamda 30 yıllık zaman aşımı süresi dolduğunda o dönemde yürürlükte olan ceza kanununa göre zaman aşımı 30 yıllık bir süre olmaktadır. O günün hukukuna tabi oldukları için yargının böyle bir kararı söz konusuydu. Biz bu tür durumlarda, özellikle insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımını kaldıran bir hükümetiz. Bu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleşti. Türk Ceza Kanunu bu anlamda değişti ama olayın meydana geldiği 1993 yılında yürürlükte olan ceza kanununa göre bu hüküm yoktu. Dolayısıyla suçun işlendiği tarihe ilişkin hüküm dikkate alındığından ve 30 yıllık zaman aşımı süresi dolduğundan sanıklar, uluslararası alanda kırmızı bültenle aranmalarına rağmen yakalanıp Türkiye’ye getirilemedi. Zamanaşımı süresinin dolması üzerine mahkemece, zaman aşımı nedeniyle davanın reddine karar verildi. Bunu Cumhurbaşkanımıza aktarıp ‘Bu davayı siz bitirdiniz, suç ortağısınız’ diyor. Bunu söylemek ne hukuki ne de ahlaki olarak son derece uygunsuz bir davranıştır. Bu nedenle bu ifadeleri sahiplerine iade ediyoruz.”

“Madendeki çökmeyle ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı.”

Zonguldak’taki maden çökmesine ilişkin soru üzerine Bakan Tunç, bu tür ölümlü ve yaralanmalı kazalarda mutlaka idari ve adli soruşturma açıldığını belirterek, “Daha önceki kazalarda olduğu gibi burada da gerekli idari ve adli soruşturma açıldı. Artık olay yeni, dolayısıyla bilirkişi incelemeleri vs.” diye konuştu. Daha sonra gerekli işlemler tamamlanacaktır. O noktada acele etmememiz lazım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu