Teknoloji

Bir Fin gazetesi, Counter-Strike: Global Offensive ile Rus propagandasını delmenin bir yolunu buldu.

Finlandiya’nın en büyük günlük gazetesi Helsingin Sanomat, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü ses getirecek şekilde kutlama kararı aldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliHelsingin Sanomat, bunu insanlara interaktif olarak anlatmak için Counter-Strike: Küresel Saldırıve hazırladığı oyun haritasında gizli bir oda yarattı . Kan kırmızısına boyayarak odaya giren oyuncular, Rusya’nın Ukrayna’yı nasıl işgal ettiğine dair çarpıcı belgelerle karşılaşıyor.

Gazetenin harita üzerinde birlikte çalıştığı geliştiriciler, Rus oyuncuların haritayı bulması için oyuna bazı ipuçları bıraktı. Harita ” bir Slav şehri” temel alınarak isimsiz bir savaş alanı olarak tasarlanmıştır. Ayrıca haritanın adı de_voyna’dır. Rusça’da “savaş” anlamına gelen “voyna” kelimesineReferans veren geliştiriciler etrafa “Özgür Basın Karşı Saldırı” posterleri astı.

Haritada bilinmeyen odayı bulan oyuncular bir radyo yayını ile karşılanıyor. Bu radyo yayınında, savaşta öldürülen yaklaşık 70.000 Rus askerinin sayısıSavaş hakkında çok daha fazla bilgi var.

Helsingin Sanomat Genel Yayın Yönetmeni Antero Mukkayaptığı açıklamada, ” Rusya’daki bazı gençler sırf bu maç yüzünden Ukrayna’da neler oluyor diye birkaç saniye düşünürlerse buna değer.”diyor.

hizanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu