Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında düştü

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında %0,24 düşüşle 4.490,97 puan oldu.

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 10,76 puan azalarak saat 13:00 itibarıyla 4.490,97 oldu. Toplam işlem hacmi ise 19,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,20 ve holding endeksi yüzde 0,91 kaybetti. Orta bölüm endekslerinde en çok kazandıran yüzde 3,23 ile madencilik olurken, en düşük yüzde 2,55 oldu. sporoldu.

Analistler, ABD’deki borç limiti krizine ilişkin endişeler nedeniyle küresel borsaların temkinli bir seyir izlediğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü müzakerelerin çıkmaza girmesiyle risk algısı güçlense de ABD Başkanı Joe Biden ile ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin bugün için yeniden görüşme kararı aldığı yönündeki haber akışı risk algısını aşındırıyor.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın Cuma günü Fed’in faiz artırımlarını durdurabileceği sinyali vermesi borsalardaki satış baskısını sınırladı.

Analistler, yurt dışında Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verileri ile birlikte öğleden sonra ABD borç krizi haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik olarak BİST 100 endeksi 4400’ün takviye konumunda, 4 bin 600’ün üzerinde olduğuna dikkat çekti. noktalar direnç konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu