Haber

Çin-Laos Demiryolu, Çin Pazarlarına İthal Meyve Taşıyan İlk Doğrudan Treni Tamamladı

KUNMING, 4 Aralık (Xinhua) — Tayland ve Laos’tan 25 konteyner meyve yüklü bir tren, Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletindeki Çin-Laos Demiryolu sınırındaki Mohan tren istasyonuna ulaştı.

Bu, Çin-Laos Demiryolu hattından ithal edilen meyveleri Çin pazarlarına taşıyan ilk doğrudan tren hizmeti olmakla birlikte, aynı zamanda Çin genelinde dağıtılmadan önce Mohan’a demiryolu ile sevk edilen ilk ithal meyve partisidir.

China Railways Kunming Bureau Group Limited’e göre toplam 543 ton olan ithal meyveler arasında Laos’tan 351 ton muz ve Tayland’dan 154 ton longan ve 38 ton durian yer alıyor.

Laos’un başkenti Vientiane’de yüklenen meyveler, kontrol ve karantina için Mohan demiryolu limanına gelmeden önce 1 Aralık’ta Çin-Laos sınırındaki Dostluk Tüneli’nden geçti. Meyveler daha sonra ülke çapındaki diğer noktalara dağıtılmak üzere Mohan istasyonundan ayrıldı.

Aralık 2021’de faaliyete geçen ve 1000 kilometreden uzun olan Çin-Laos Demiryolu, Yunnan eyaletinin merkezi Kunming’i Vientiane’ye bağlıyor.

2 Aralık 2022 prestijiyle toplam 8,5 milyon yolcu ve 11,2 milyon ton yük taşıyan demiryolu, Kunming Gümrükleri tarafından denetlenen ve yetkilendirilen ithalat ve ihracat yükünün toplam büyüklüğü 13,29 milyar yuan’ı (1,88 milyar ABD Doları) aşıyor. ). 1,93 milyon tona ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu