Haber

‘Deprem Gerçekleri ve Kentsel Dönüşüm Şurası’ İstanbul’da yapılacak

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘Deprem Gerçekleri ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nın 15-17 Eylül tarihleri ​​arasında İstanbul’da düzenleneceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen program, 15-17 Eylül tarihleri ​​arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Açılış konuşmasını Bakan Mehmet Özhaseki’nin yapacağı ve ilgili kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Deprem Şurası’nda, tüm kentleri depremden arındıracak ortak yaklaşım ve yol haritasının geliştirilmesi amaçlanıyor. özellikle İstanbul depreme dayanıklı. .

DEPREM KANUNU ALTYAPI OLUŞTURULACAK

Bu toplantının amacı, deprem risklerini her yönüyle ele alarak dönüşüm stratejilerini belirlemek ve önerilerde bulunmak; Kentsel dönüşümden konut arzına, dönüşüm sürecini geciktiren hukuki kararların analizinden dönüşüm modellerine kadar pek çok konu ele alınacak ve yeni deprem yasasının altyapısı oluşturulacak.

Türkiye’nin afetlere karşı güçlendirilmesi vizyonu çerçevesinde, alanında uzman kişilerin katılımıyla ‘Kentsel Dönüşüm Hukuki Stratejiler Komisyonu’, ‘Kentsel Dönüşümde Finansman Stratejileri Komisyonu’, ‘Kentsel Dönüşümün Önceliklendirilmesi Stratejileri Komisyonu’, ‘Konut Arzı Stratejileri Komisyonu’, ‘Kamuoyunda Bilinç Oluşturma Stratejileri Komisyonu’ ve ‘İstanbul’da Kentsel Dönüşümde Yeni Stratejiler Komisyonu’ başlıkları altında 6 kurul toplantısı daha gerçekleştirilecek.

Ayrıca burada kurulacak ‘Kentsel Dönüşümle İlgili Yasal Stratejiler Komisyonu’ da kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması ve deprem yasasının çıkarılması için çalışmalarını yürütecek. Panoda; Dönüşümün önündeki engellerin hukuki olarak giderilmesi ve mevzuat alanında gerekli düzenlemelerin yapılması ve hızlandırılması tartışılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu