Haber

G20 yemeği davetinde Hindistan yerine Bharat’ın kullanılması: ‘İngilizlerin bize hakareti’

India Today’in haberine göre muhalefet 9-10 Eylül’deYeni Delhi’de düzenlenecek G20 Zirvesi açılış yemeği davetinde ülkenin adının geçmesine ‘Bharat’ kelimesinin kullanılmasına tepki gösterdi.

Hindistan Ulusal Kongresi Üyesi Jairam RameshSosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, ülke anayasasının 1. unsurunda yer alan ‘Hindistan yani Bharat’ ifadesinde ikinci ismin tercih edildiğini, Hindistan’ın federal yapısının da bu düzenlemede yer aldığını ima etti. unsurundan da bahsedildi. ‘şu anda saldırı altında’eleştirisini yaptı.

iktidardaBharatiya Janata Partisi (BJP) Milletvekili Harnath Singh Yadavtepkiler üzerine” bütün ülke, ‘Hindistan’ yerine ‘Bharat’ kelimesini kullanmamızı istiyor. ‘Hindistan’ İngilizlerin bize yönelttiği bir hakarettir ama ‘Bharat’ kültürümüzün bir simgesidir.”Bu konuda anayasa değişikliği yapılması çağrısında bulundu.

Anayasanın Hindistan ibaresi ile başlayan ilk unsuru yani Bharat, ülkenin adının resmi olarak Hindistan gibi Bharat kelimesiyle de anılabileceğini gösteriyor.

İsim değiştirilebilir

Henüz gündemi açıklanmayan Meclis’in 18-22 Eylül’de yapılması planlanan özel oturumunda bu değişikliğin gündeme getirileceği ve isim değişikliğine ilişkin yasa tasarısının resmi olarak sunulabileceği iddiaları ortaya çıktı. tartışmalara yol açtı.

Tartışmanın özü, yönetimin ‘Hindistan’ı ortadan kaldıracak ve ‘Bharat’ı tek resmi isim yapacak şekilde anayasa değişikliği yapmayı planlayıp planlamadığıdır.

Sırf Bharat’ın kullanımı için anayasa değişikliğine ihtiyaç var

Hindistan hükümetinin ülke adını yalnızca Bharat olarak kullanmaya karar vermesi durumunda anayasanın 1. maddesini değiştirecek bir yasa tasarısı sunması gerekiyor.

Hükümetin, 1. Unsurda yapılacak herhangi bir değişiklik için Meclis üyelerinin en az üçte ikisinin oyunu alması gerekir.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, 2020 yılında isim değişikliği talep eden başvuruyu reddederek, bu talebin temsilciliğe dönüştürülerek uygun karar için merkezi hükümete iletilebileceğini öne sürdü. Mahkeme Başkanı “Bharat ve Hindistan’ın ikisi de anayasaya dahil. Hindistan’ın adı zaten anayasada Bharat”açıklama yapmıştı.

BJP’den parlamentonun üst kanadı Naresh Bansal, Rajya Sabha ÜyesiParlamento oturumunda ‘Hindistan’ ifadesi kullanıldı ‘sömürge köleliği’Bu kelimenin anayasadan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu