Haber

Hatay EXPO alanındaki Düğmeli Ev hala ayakta

Kahramanmaraş merkezli deprem Hatay’da büyük yıkıma neden olurken, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay Fuar Alanı’na yaptırdığı Düğmeli Ev ayakta. Akseki ve İbradı’da yüzyıllardır kullanılan bir teknikle harç kullanılmadan, sadece taş ve ahşap donatı ile inşa edilen Düğmeli Ev, doğru teknik ve malzeme kullanmanın değerini bir kez daha gösterdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hatay’da “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla düzenlenen Expo 2021 alanına Düğmeli Rezidans’ın da yer aldığı Antalya Bahçesi ile katıldı. Teması kuraklık, iklim değişikliği ve sarsıntı olan Antalya Garden’da, depremlere dikkat çekmek için Akseki ve İbradı bölgelerinin klasiği Düğmeli Ev inşa edildi. Düğmeli Ev, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depreme rağmen hasar görmedi. Hatay Fuar alanında Antalya Bahçe içerisinde yer alan düğmeli konut, afet sonrası depremzedeleri ağırladı.

HARÇSIZ YAPILMIŞTIR

Akseki ve İbradı yörelerinde yüzyıllardır uygulanan bir yöntem olan harç kullanılmadan sadece taş ve ahşap kütüklerle yapılan düğmeli konutlar, sarsıntıya karşı dayanıklı olmasıyla biliniyor. Bu özgün mimaride konutlar, ahşap karkas sistem ve taş örgünün birleşiminden oluşmaktadır. Yapıların dayanıklılığını artıran en değerli unsur taşların ortasına 50 cm aralıklarla yerleştirilen ahşap kirişlerdir. Masif ağaçlardan elde edilen kirişler binada yükü yatay formda dağıtmak ve duvarlarda düşey çatlamaları önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

YÜZLERCE YILLIK ÜRETİM TEKNİĞİ

Hayat Expo alanında Antalya Garden’ın üretiminden sorumlu olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Sorumlusu Peyzaj Mimarı Ufuk Sarımehmetoğlu, “Asıl amacımız iklim değişikliğine, yangınlara dikkat çekmekti. ve depremler. Manavgat yangınının hemen ardından yaptığımız Antalya Bahçemizde kuraklığı ve yangını çok iyi idare ettik ve ödül aldık. Hatay Expo’da bu binayı yaparken amacımız sadece farkındalık yaratmaktı. Bina bu büyük depremden sonra ayakta kaldı ama keşke böyle test edilmeseydi. Çok üzgünüz” dedi.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ahmetli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu