Haber

Her iki partiden kadın milletvekilleri birleşerek kürtaj yasağını engelledi

ABD’nin Güney Karolina eyaletinde Cumhuriyetçi Parti’nin eyalet senatosunda oylanmak üzere sunduğu yasa tasarısı kadın senatörler birliği tarafından engellendi.

Senato’daki beş Cumhuriyetçi, Demokrat ve bağımsız kadın senatörün tamamı kürtaj yasağı tasarısının görüşülmesini engelledi. Cumhuriyetçi Senatör Sandy Senn, sosyal medya hesabından diğer kadın senatörlerle çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak, üç Cumhuriyetçi, bir Demokrat ve bir bağımsız milletvekilinin “birlik içinde ve durdurulamaz” olduğunu söyledi.

‘Yasağı Tartışmaya Başlayalım’ Taslağı BİR OY İLE KESİNLİKLE REDDİ

Reuters’in haberine göre Güney Karolina eyalet senatosunda 27 Nisan’da yapılan oturumda kürtaj yasağına karşı çıkan kadın senatörler, kürtajı neredeyse tamamen yasaklayacak yasa tasarısının görüşülmesini 2024 yılına kadar ertelediler. konuşma konusundaki yasak bir oyla reddedildi.

Senn dün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Diğer eyaletlerdeki cumhuriyetçi liderler ılımlı yaklaşımları destekliyor. Tanımadığım insanlar bile kampanyama destek vermeye başladı.” Olası bir kürtaj yasağının eyalette referanduma sunulmasını isteyen Senn, Güney Carolina Cumhuriyetçilerinin söz konusu yasağı geçirmek için bu yasama döneminde üç girişimde bulunduğunu söyledi.

ROE-WADE KARARI SONRASI ABD’DE KÜRT HAKKI

24 Haziran 2022’de ABD Yüksek Mahkemesi, ülke çapında kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 “Roe-Wade kararını” iptal etti. Bu kararla kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki yasalar da devletlerin kendi inisiyatifine bırakıldı. Mahkemenin muhafazakar hakimi Samuel Alito’nun kaleme aldığı karar mütalaasında, Roe-Wade kararının ‘açıkça yanlış’ olduğu ve kaldırılması gerektiği savunuldu. Karara hayır oyu veren üç liberal yargıç – Stephen Breyer, Sonia Sotomayor, Elena Kagan – ortak yorumlarında, “Bugünkü kararın kesin bir sonucu var: kadın haklarının ve özgür ve eşit yurttaşlar olarak statülerinin kısıtlanması.”

ABD Yüksek Mahkemesi’nin Roe-Wade kararını bozma kararı, kararın bozulacağının basına sızdırıldığı Mayıs-Haziran 2022 döneminde ve sonrasında ülke çapında protestolara neden oldu. Kürtaj hakkının temel bir hak ve sağlık hakkı olduğunu ifade eden binlerce kadın ve kürtaj hakkı savunucusu birçok eyalette ‘Yasalarınızı bedenimden çıkarın’, ‘Benim bedenim, benim seçimim’ ve ‘Benim bedenim, benim seçimim’ yazılı pankartlar taşıdı. kürtaj hakkı sağlık hakkıdır’.

Roe-Wade kararının bozulmasının ardından kürtaj, çoğu ABD’nin güneyinde olmak üzere 13 eyalette yasaklandı. Buna ABD eyaletleri Idaho, South Dakota, Wisconsin, Texas, Oklahoma, Missouri, Arkansas, Louisiana, Tennessee, Mississippi, Kentucky, Alabama ve West Virginia dahildir. Kürtaja erişim, Georgia eyaletinde hamileliğin ilk 6 haftasında sona ererken, Utah, Arizona, Kuzey Carolina ve Florida’da 15, 18 veya 20 hafta var. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu