Ekonomi

Mahkemenin 70.000 Zantac Davasının Devam Etmesine İzin Vermesinin Ardından GSK Hisse Senedi Değeri %9 Düştü

İngiliz ilaç şirketi GSK’nın hisseleri, Delaware’deki bir yargıcın 70.000’den fazla yasal talebin ilerlemesine izin verme kararının ardından Pazartesi günü önemli ölçüde geriledi. Bu iddialar GSK’nın artık piyasada bulunmayan mide ekşimesi ilacı Zantac’ın kansere neden olduğunu ileri sürüyor.

Şirketin hisse senedi değeri Londra’daki işlemler sırasında %9,1’den fazla düştü.

GSK, hakimin kararına katılmadığını ve gecikmeksizin temyize başvurma niyetinde olduğunu açıkladı.

Finansal analistler, GSK’nın bu yasal meseleden kaynaklanan mali sorumluluklarının, daha önce piyasa tarafından belirlenen 2 milyar ila 3 milyar dolar aralığını aşabileceğini öne sürdüler.

Cuma günü mesai bitiminden sonra açıklanan yargıç kararı, Zantac’ın kansere neden olabileceğine inanan uzman tanıkların ifadelerine izin veriyor. GSK ve aralarında Pfizer, Sanofi ve Boehringer Ingelheim’ın da bulunduğu eski Zantac üreticileri, bu uzmanlar tarafından sağlanan bilimsel kanıtların güvenilirliğine itiraz etmişti.

Bu yasal sorun GSK için büyük bir endişe kaynağı olmuş ve Ağustos 2022’de yaklaşık bir hafta içinde GSK, Sanofi, Pfizer ve Haleon’un toplam piyasa değerinde yaklaşık 40 milyar dolarlık bir düşüşe yol açmıştır. Bu düşüş, uzun yasal süreçler ve önemli miktarda tazminat ödemek zorunda kalma olasılığına ilişkin endişelerden kaynaklandı.

“Karar sadece uzman kanıtlarının kabul edilebilirliği ile ilgili olsa ve hakimin uzmanların sonuçlarına katıldığını göstermese de, GSK için yine de olumsuz bir gelişmeyi temsil ediyor. Bunun GSK’nın hisse fiyatında muhtemelen bir düşüşe yol açacağını tahmin ediyoruz,” diye yazdılar.

GSK’nın, 2 milyar doları aşan tazminata hükmedebilecek jüri davaları olasılığı nedeniyle önemli belirsizliklere maruz kaldığını gözlemlediler. Bu risk, GSK’nın kararı temyizde bozamaması ya da bir uzlaşmaya varamaması halinde devam edecektir. Analistlere göre, kararın ardından, bu iddiaları çözüme kavuşturmanın maliyeti için tahmin edilen aralık şu anda 2 milyar ila 8 milyar dolar arasında ve beklentiler daha yüksek uca yakın.

“GSK’nın hisselerinin bu yıl %22 arttığı göz önüne alındığında, durumun piyasanın tahmin ettiğinden daha olumsuz olduğuna inanıyoruz. Bu yükseliş kısmen GSK’nın Zantac davasında yakın vadede olumlu bir karar alacağına dair iyimserlikten kaynaklanıyordu,” yorumunda bulundu.

GSK’nın aksine, Sanofi’nin potansiyel uzlaşma maliyetlerinin nispeten küçük olduğu ve en kötü senaryonun Sanofi’nin toplam piyasa değerinin %2’sini aşmayacağı düşünülüyor. Gerçek maliyetler daha da az olabilir.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu