Ekonomi

Merkez Bankası, kredi kartlarına uygulanan azami faiz oranını yüzde 1,91’e yükseltti.

Hafize Gaye Erkan liderliğinde merkez bankası İlk icraatında siyasi faiz oranını yükselttikten sonra kredi kartına uygulanan azami faiz oranlarını yükseltti. Halen yüzde 1,36 olan ve Merkez Bankası tarafından daha önce Temmuz ayında geçerli olacağı açıklanan kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1,91’e yükseltildi.

RESMİ GAZETE YAYINLANMIŞTIR

Kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı, Merkez Bankası tarafından her ay açıklanan ‘referans faiz oranı’na 0,55 puan eklenerek belirlenir. Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile referans faiz oranı 0,88’den 1,36’ya yükseltildi. Buna göre, yüzde 1,36’ya 0,55 puan daha eklenerek Temmuz ayı itibarıyla kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1,91’e çıkarıldı.

REFERANS ORANI DA DÜZENLENMİŞTİR

Öte yandan Merkez Bankası, ticari müşterilere uygulanan ücretler ile kredi kartları azami akdi ve gecikme faiz oranlarında dikkate alınan referans faiz oranına ilişkin değişikliğe gitti. İlgili değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanan iki ayrı tebliğ ile yürürlüğe girdi.

TOPLANTI TARİHİ İLE İLGİLİ BİLGİLERDE ESAS OLACAKTIR.

Daha önce her ayın son ayının beşinci iş günü ilan edilen referans faiz oranı, bu tarihten sonra Para Politikası Kurulu toplantısı yapılması durumunda toplantı tarihindeki en son bilgiler dikkate alınarak hesaplanacaktır. . Yapılan değişiklik ile referans oranına ilişkin tebliğe aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Referans faiz oranı, Merkez Bankası tarafından her ayın sonundan itibaren beşinci iş günü ilan edilir. Ancak, ilgili ayın beşinci iş gününden sonraki aynı ay içerisinde Para Politikası Kurulu Toplantısı yapılması durumunda referans faiz oranı; toplantı tarihindeki en son veriler çerçevesinde hesaplanıp ilan edilir.Referans, ilan tarihi itibarıyla hesaplanır.Kur, en son açıklanan kurun yüzde beşinden fazla veya aşağı yönde değişmesi halinde güncellenir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu