Haber

Muğla İtfaiyesi’nden soba kullananlara ‘hayati’ uyarı

MUĞLA (İGFA) – Ülke genelinde her yıl birçok vatandaşın hastaneye kaldırıldığı ve hayatını kaybettiği soba zehirlenmelerinin önüne geçilmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi ihtarlarda bulundu.

Hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle kullanılmaya başlanan sobaların öncelikle paklık ve bakımının yapılması gerektiği belirtilen açıklamada baca ve soba borularının temizlenmesinin değerli olduğu vurgulandı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye takımları tarafından baca yangınlarının en kıymetli sebebinin bacada oluşan kirlilik olduğu tabir edildi.

Temizlenmeye soba bacalarının vakitle kurum bağlayarak tıkanmalara sebep olduğunu vurgulayan itfaiye grupları, soba ve bacalarla ilgili uyulması gereken kuralların olduğunu vurguladı.

Kullanılan her türlü ısıtma aygıtının kalite evrakının denetim edilmesi gerektiğini vurgulayan gruplar açıklamada, “Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu denetim edilmeli ve müsaade dokümanı olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır. Çok doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde sistemsiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken çok doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ek edilmeli, yatmadan evvel sobaya katiyetle yakıt konulmamalıdır. Yeterli ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır.
Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, sobanın bulunduğu yer daima havalandırılmalı, bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı ve sistemli olarak temizletilmelidir. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası kesinlikle takılmalıdır. Ayrıyeten ‘Binaların Yangından Korunması’ istikametindeki mevzuat kararlarına uyulmasına itina gösterilmelidir” denildi.

“BACALAR MUTLAKA YILDA BİR DEFA TEMİZLETİLMELİ”

Ekipler ayrıyeten bacaların olağan soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olmasının fark etmediğini, kesinlikle yılda bir kere temizletilmesi gerektiğini belirterek, baca içerisindeki çatlakların yangının çatı ve binalara geçişini kolaylaştırdığını, baca paklığında bacaları yakarak temizlemeye teşebbüs edilmemesi ve çatı ortasından geçen bacaların yalıtımlarına dikkat edilmesi gerektiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu