Yaşam

Neden Bazılarımız Palyaçolardan O Kadar Korkuyor ki Dizlerimiz Titriyor?

Çocukları eğlendirmek için partilere davet edilen McDonalds’ta düzenlenen doğum günlerinin vazgeçilmez maskotu; palyaçolar . İnsanları güldürüp eğlendiriyormuş gibi görünen palyaçolar nasıl oluyor da bizi bu kadar korkutabiliyor?

kulofobi Palyaço olarak bilinen palyaço korkusu, dünya çapında yüzbinlerce insanı derinden rahatsız eden bir korku haline geldi. Bu endişeye neden olan sadece Stephen King’in başyapıtındaki cani palyaçolar değil. beynimiz bizimle oynuyoroyunlardan bir takım doğar.

Kulrofobi nedir?

Koulrophobia, palyaço korkusuna verilen isimdir. İlk bakışta kolay, diğer fobilerden daha az değerli bir endişe gibi görünse de, kolrofobi tedavisi gören insan sayısı bir oldukça fazla.

Kulrofobisi olan kişiler palyaço görmekten, fotoğraflarına bakmaktan ve hatta palyaço ismini duymaktan nefret ederler. Tek amacı sizi güldürmek ve eğlendirmek olan palyaçolar yüzünden McDonalds’ta yemek yiyememEminim kişi sayısı oldukça fazladır.

Geçmişte palyaço var mıydı canım, nereden çıktı bu fobi?

Palyaçoları artık gerçek hayatta birçok filmde, dizide ya da doğum günü partisinde kullanılıyor. bakkal ve market açılışları (her ne ise) onu çok görüyoruz. Eskiden bu arkadaşlar sirklere katılır, akrobasi veya sihir gösterileri yaparlardı. Ve kraliyet döneminde soyluları eğlendiren kişi kral soytarılar da unutma. (Kral soytarılar günümüz palyaçolarına benzemese de peruk takar, yüzlerini boyar ve çeşitli oyunlar oynarlardı.)

Daha önce sadece eğlence için var olan palyaçolardan korkmak için pek çok nedenimiz var. Bilimsel insanlarla karşılaştırıldığında, coulrophobia daha fazla çocuklukta gelişenBu bir rahatsızlıktır ve en büyük sebebi de ebeveynlerin ısrarla çocuklarını palyaçolarla bire bir ortama sokmaya çalışmalarıdır.

Ebeveynler aksini düşünse de, küçük çocuklar palyaçolardan hiç hoşlanmazlar. 4 ila 16 yaş arasındakiler için İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi bile 250 çocukOnları bir araya getirir ve palyaçolara karşı tutumlarını öğrenir. 250 çocuğun tamamı,  Palyaçoları ürkütücü ve ürkütücü bulduğunu söylüyor.

Elbette bu fobiyi çocukluktan ziyade yetişkinlikte yaşayanlar var. Burada palyaço fobisini tetikleyen diğer unsurlar devreye giriyor. Kitaplar, filmler ve diziler bu fobiyi en çok tetikleyen maddelerin başında gelir. It, Clown veya Poltergeist formatında sinemalarda katil palyaçolar kolrofobiye neden olabilir. Beynimizin bize oynadığı küçük oyunlar da bu fobinin oluşmasına yardımcı olan diğer etkenlerin başında gelir.

Beynimiz maskenin ardında neler olduğunu görmek istiyor.

İnsan beyni kendisi gibi bir insanı gördüğünde, bugüne kadar alışık olduğu bir hızda görmeyi bekler. Kuyu Tanıdık bir bedene tanıdık bir yüz eklemek istiyorum Gördüğümüz gibi her şey net olmalı; gözler, dudaklar ve hatta yüz ifadeleri.

Palyaçoların makyajı, beynimizdeki bu tanıdık yüz sinyallerini tamamen bozar. Kırmızı bir burun, gülümseyen bir hız ve iri gözler. Biz palyaçonun makyajdan dolayı güldüğünü düşünürüz ama beyin şöyle der: “Hayır, sadece bir makyaj. O sahte gülümsemenin ardında ne olduğunu anlayamıyorum. Koş ya da savaş!”

Beynimiz karşı tarafta tanımlayamadığı bir hız ile karşılaştığında tehlike sinyalleri vermeye başlar ve bize ya kaçmamız ya da savaşmamız gerektiğini söyler. Bir doğum günü partisinde, sinemada veya bir palyaçoya maruz kalmamız gereken rastgele herhangi bir yerde, bu sinyaller bize hızlı kalp çarpıntısı, panik ataklar, mide bulantısı veya bayılmaformda döner.

Bunun tedavisi yok mu?

Birçok hastalıkta olduğu gibi, kulofobi için de çeşitli tedaviler vardır. biraz tedavi evde uygulanabilirYöntemlerden oluşurken ileri düzeyde palyaço korkusu olan kişilerin doktora gitmesi önerilir.

Kulrofobi gibi birden fazla fobinin tedavisi korkulan şeyle yüzleşme tekniklerinden oluşur ancak böyle bir şeyi evde tek başına denemek son derece tehlikeli olabileceğinden bu tür girişimler mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yani eğer senin palyaço denildiğinde avuçlarınız terlemeye başlar.Bir uzmana danışmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bu kaygının beyninizin size oynadığı oyunlardan kaynaklandığını düşünüyorsanız size kişisel bir tavsiyem var. Küçük yaşlardan itibaren kulofobisi olan biri olarak sadece palyaço değil, Purge sinemasındaki gibi. hız tamamen maskelenirBirini gördüğümde, bu fobi inanılmaz derecede rahatsız edici derecede tetikleniyor.

Bill Skarsgard’ın Pennywise’ı canlandıracağı It’i duyunca filmi asla izleyemeyeceğimi anladım. Filmin vizyona girmesinden kısa bir süre önce Bill’e Pennywise makyajıGörme şansım oldu ve kalbim bir anda atarken izlediklerim benim için son derece zordu. normalbir şey gelmek üzereydi.

Bu konuda uzman veya bilgili biri olduğumu düşünmüyorum ama sanırım makyaj yaparken beynim, makyajın arkasında kim varonu gördü, bir şekilde tanıdı ve sonra Pennywise karakterini görünce kendi kendine; “Tamam, işte makyajın arkasındaki güzel Bill’imiz” söz konusu. Çocukluk travması ya da filmlerden korktuğumuz palyaçoları bilmem ama makyajın arkasındaki hızı görmek, beynin bize oynadığı oyunları deşifre etmek için kulofobinin üstesinden gelmemize yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Kaynaklar: Psychology Today, Healthline

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu