Haber

prof. Dr. Kızılırmak’ın ölümünün 39. yıl dönümü Ege’de anıldı

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile Rasathane Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak, vefatının 39. yılında Ege’de anıldı. EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.

Abdullah Kızılırmak’ın hayatı ve rasathanenin kuruluş sürecinin ele alındığı programda, emekli öğretim üyesi Prof. sunuldu.

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak, büyük isimleri anmanın bir vefa borcu olduğunu söyledi. Dinçer Ayaz, “Hayatta her şeye zaman bulabiliyoruz. Bizleri yetiştiren hocalarımıza vefa için her yıl belirli zamanlarda onları anmak ve bu kültürü tüm fakülteye yaymak çok önemli. Atatürk’ün izinde yürüyen ve ilmi açıdan büyük bir misyon üstlendiğini düşündüğüm emektar öğretmenlerimizi bir kez daha kutluyorum. prof. Dr. Abdullah Kızılırmak hocamızı rahmet ve minnetle anıyorum. Katılan herkese ve bu vefa duygusunu yaşatanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasına katılımcılara teşekkür ederek başlayan Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, “Bölümümüzün kurucusu Abdullah Kızılırmak 4 Aralık 1983 tarihinde vefat etmiştir. Kendisini her yıl anıyoruz. Bu yıl aramızdan ayrılışının 39. yılında yeniden bir aradayız ve kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Halkın maddi ve manevi desteği ile Abdullah Kızılırmak’ın kurduğu bu kurumda akademik çalışmalarımızı yürütmekten gurur duyuyoruz. Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü olarak vefa duygusunu yaşatmaya çalışıyoruz.”

Anma programı kapsamında İzmir Barosu Avukatı Element Erol “Türkiye’de Kadının İnsan Hakları” konulu bir konuşma yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu