Ekonomi

Son dakika: Taksim’e çıkmak isteyen gruplara gözaltı… Saraçhane’de biber gazlı müdahale

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla kutlama yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen konfederasyon, sendikalar, işçi grupları ve siyasi parti temsilcileri Saraçhane’de toplandı.

Sabah’ın erken saatlerinde Taksim’e çıkan yollar polis tarafından kapatıldı. Metro, tramvay, metrobüs, deniz ulaşımına kısıtlama getirildi. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresi ile Saraçhane Meydanı’nda sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor. Taksim’e sloganlarla yürümek isteyen gruplar polis tarafından gözaltına alındı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla Saraçhane’ye gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yeni açıklamalarda bulundu. Özel, “Anayasa Mahkemesi diyorsa ki AYM kararı herkes için bağlayıcıdır; meydan emekçilerindir. Bu vakitten sonra yine sokmayız yine sokmayız, yürütmeyiz. Kanunsuz emirdir. Anayasayı çiğnemektir, suçudur. Anayasal düzen ortadan kalkar, devlet düzeni ortadan kalkar. Yani bugünkü inat güç, yetki aldığı anayasayı inkar etmektir. O yüzden bu yanlışa itiraz ediyoruz. Günlerdir müzakere ediyoruz. Diyoruz ki; doğrusunu yapın bu yanlışı yapmayın. Yanlışta ısrar ediyorlar” dedi. Özel ve İBB Başkanı İmamoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Saraçhane’de açıklama yaparak ayrıldı.

Şaraçhane’de polis müdahalesi

Bozdoğan Kemeri’nin önünde Taksim’e yürümek isteyen gruplar ve polis arasında arbede yaşandı. Polis, biber gazı ve plastik mermilerle müdahalede bulundu.

İşte 1 Mayıs’tan son gelişmeler…

Şişli’de ikinci müdahale

Darülaceze Caddesi üzerinde bulunan Şişli Belediyesi önünde toplanan ve sloganlar atarak Taksim yönüne yürümek isteyen bir grup ile polis arasında çıkan tartışma arbedeye dönüştü. Polis, müdahale ettiği bazı göstericileri gözaltına aldı.

Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu Saraçhane’de

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’ye geldi. Özel ve İmamoğlu, Taksim’e yürüyecek. Özel, “Bugün hep birlikte Taksim’e doğru 1 Mayıs’ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz. Bir ülkenin en dünyaca bilinen meydanında 1 Mayıs kutlanmıyorsa o ülkede demokrasi sorgulanır. Bir ülkenin herhangi bir noktasına güvenlik güçleri kullanılarak emekçiler ya da göstericiler sokulmuyorsa orada bir muktedirlikten, iktidardan değil tedirginlikten bahsetmek lazım. Kaba kuvvetle yaklaşan bir iktidar gitgide sonu yaklaşan bir iktidardır. Bugün yaşananlar demokrasi eksikliğini gösteriyor. Taksim hedefine doğru hareket ediliyor olması önemli bir kazanımdır. Önemli olan, bayrama halel getirecek, yaralanmaların olmadığı, polislerin de emekçilerin de üzülmediği bir gün olması için hep birlikte gayret gösteriyoruz. Bir gün Taksim tam olarak özgürleşene dek mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Burada açıklama yapan İmamoğlu, “Saraçhane zorluklarla mücadelenin simgesi oldu, bazen demokrasiye müdahalenin simgesi oldu, bazen özgürlüklere müdahalenin simgesi oldu, muhtemelen bugün de emekçinin 1 Mayıs’ta Taksim’de olma arzusuna müdahaleye ses veren İstanbulluların simgesi oldu. Saraçhane böyle özel bir konuma evrildi. Umarım bunlar olmaz” ifadelerini kullandı.

Şişli ve Okmeydanı’nda polis müdahalesi: Gözaltılar var

Taksim’e çıkmaya çalışan yaklaşık 10 kişilik grup Şişli’de polis ekipleri tarafından durduruldu. Sloganlar atan grup üyeleri gözaltına alndı. Okmeydanı’nda da sloganlar atarak yürüyen iki gruba polis müdahale etti. Gözaltılar var.

Beşiktaş’ta çok sayıda gözaltı

Beşiktaş’ta toplanan kitleye çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Çok sayıda gözaltı var.

Taksim’e çıkmak isteyen ilk gruba gözaltı

İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarından Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Pankart açıp yürüyen grup gözaltına alındı.

Kazancı Yokuşu’nda anma

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Kazancı Yokuşu’nda anma programı gerçekleştirdi.

Arslan ve beraberindeki heyet, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri anmak için saat 08.30’da Kazancı Yokuşu’na geldi. Burada yapılan basın açıklamasının ardından ölenlerin anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan heyet, ardından Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na giderek çelenk bıraktı.

Unkapanı kemerleri kapatıldı

1 Mayıs İşçi Bayramı için bu yıl da yasaklanan Taksim Meydanı’na yürümek için sendikalar ve meslek örgütleri, Saraçhane’de toplanmaya başladı. Unkapanı kemerlerinde çevik kuvvet ekipleri, panzerlerle araç ve yaya trafiğine yolu kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu