Ekonomi

Türkiye’nin gündemi ekonomi ve ihracat olmalı

Türkiye Cumhuriyeti 100 yıllık tarihinde ilk kez iki turlu bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yaşadı. 28 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhur İttifakı, 14 Mayıs 2023’te yapılan 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu elde etmişti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Türk seçmeninin tercihini yaptığını belirterek, önümüzdeki dönemde hükümetin hızla kurulmasını, uluslararası toplumun güvenini tesis edecek adımların atılmasını beklediklerini, gündemin daha da iyiye gideceğini söyledi. ekonomi ve ihracat olsun.

Türkiye’de seçimin döviz üzerinde büyük bir baskı altında olduğunu ve finansmana erişimin zorlaştığını belirten Eskinazi, “İhracatçılarımızın rekabet gücünü olumsuz etkileyen döviz kurları, kademeli, kademeli bir biçimde reel pahasına gelmelidir. ihracatçıların rekabet gücünü sağlayacak. İş dünyasının krediye ulaşmasının önü açılmalıdır. Elektrik fiyatları Türk ihracatçısının rekabet gücüne katkı sağlayacak seviyelere indirilmelidir. Bu adımlar hızla atılırsa 2023’ün ikinci yarısında ihracat ve turizm gelirlerindeki artışla ülkemizin döviz sıkışıklığını aşabiliriz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu