Haber

Üçkuyular ve Bostanlı vapur iskeleleri yenileniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımını güçlendirme çalışmalarını sürdürüyor. Vapur kullanımının artmasıyla birlikte yolculara konforlu bir ulaşım imkanı sunmak için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, Üçkuyular ve Bostanlı vapur iskelelerinde yenileme çalışmasına başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, artan araç ve yolcu kapasitesi ile sefer sıklığının arttığı Üçkuyular-Bostanlı vapur iskelelerinde yenileme çalışmasına başladı. İZDENİZ bünyesinde 7 adet vapurun 15 dakika frekansla hizmet verdiği Üçkuyular İskelesi’ndeki mevcut yolcu bekleme salonu ve gişelerde yenileme çalışması yapıldı. Bu araştırmalarda sona gelinmiştir. İskele açık alanında araç peronları, otobüs durakları ve park alanı da düzenlenecek.

“28 metrekare olan salon 168 metrekareye çıkarıldı”
Çalışmalar hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Efe Oruç, “2020 yılı itibari ile filomuzda bulunan 3 adet vapur sayımızı 7’ye çıkardık. taşıdığımız araç ve yolcu sayısı da buna paralel olarak arttı. Üçkuyular’daki vapur yanaşma iskelemiz ve yolcu salonumuz mevcut talebi belli oranda karşılayamaz hale geldi. Bununla ilgili kapsamlı bir proje çalışması hazırladık. Bu noktada projemiz tamamlanmak üzere. 28 metrekare olan yolcu salonumuzu açık ve kapalı alanlar ile birlikte 168 metrekareye çıkardık. Önümüzdeki günlerde yolcularımızın hizmetine açmayı hedefliyoruz” dedi.

“Bostanlı İskelesi de yenileniyor”
Bostanlı İskelesi’nde de çalışmalara başladıklarını ifade eden Oruç, “Yolcu bekleme kapasitesini artırıp yanaşma alanlarındaki araç bekleme alanlarını genişleteceğiz. 2023 yılı sonuna kadar da vatandaşlarımızın kullanımına açmayı hedefliyoruz” dedi.

Artan araç kapasitesi
Üçkuyular İskelesi’ndeki yeni bekleme salonu 96 metrekaresi kapalı, 72 metrekaresi açık olmak üzere toplam 168 metrekareye dönüştürüldü. Toplam 84 oturma kapasitesine sahip yeni yolcu salonunda klima sistemi, yolcu tarifesi ve bilgilendirme ekranları yerleştirilmiştir. İskele girişinde bulunan 2 adet gişe yenilenerek çağdaş bir görünüme kavuşturulmuştur. Araç bekleme alanında yaz döneminde trafik sıkışıklığının yaşanmaması için araç bekleme alanı kapasitesi 152 araçtan 258 araca çıkarılmıştır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu