Haber

Yasaklı ırkları besleyen iki kişiye 66 bin 798 TL ceza

Konya’da polis ekipleri, tehlikeli köpek ırklarını kayıt altına almayan, çocuk parkları ve vatandaşların bulunduğu halka açık yerlerde ağızlık ve maskesiz dolaşan kişileri denetlemeye devam ediyor. Yasak ırklara yemek yediren ve maskesiz dolaşarak insanların hayatını tehlikeye atan 2 kişiyi tespit eden polis, toplam 66 bin 798 lira para cezası verdi.

Meram Yeniyol Caddesi’nde devriye gezerken bir kişinin yasak olduğu düşünülen ağızsız bir köpeği gezdirdiğini anlayınca polis ekipleri onu durdurdu. Polisin durumu Tarım ve Orman Müdürlüğü Kontrol Görevlilerine bildirmesi üzerine köpeğin yasaklı ırklardan Dogo Argentino olduğu ve köpeğin tescilli olduğu ancak ağızlıksız dolaşmanın tehlikeli ve yasak olduğu anlaşıldı. çevrenin güvenliği için.

Köpek sahibine 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince Ağızsız Yürütmesi Yasak Kabahatten 33.399 TL idari para cezası verildi.

ÇATIDA PITBULL BESLENEN KİŞİ POLİSTEN KAÇAMAZ

Bir vatandaşın 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarı üzerine Çevre ve Hayvanları Koruma Dairesi ekipleri, Karatay İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Fevziçakmak Mahallesi’ndeki adrese gitti.

Adreste yapılan aramada, konutun çatısına bağlanmış ve kayıtsız beslenmesi yasak olan Pitbull cinsi köpek olduğu, buna dair herhangi bir kaydın bulunmadığı belirlendi. Yetkililerce el konulan köpek, Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerine teslim edilirken, yasaklanan cinsi kayıt altına almadan besleyen kişiye Hayvanları Koruma Kanunu gereğince 33 bin 399 TL idari para cezası uygulandı. 5199 numara.

KAYITSIZ VE MASKESİZ YASAK IRKLAR 112 VE “Devam Et” UYGULAMASINDAN BİLDİRİM YAPILABİLİR

2020 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından çevreye, doğaya ve hayvanlara karşı işlenen kabahatlerin önlenmesi amacıyla Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma bünyesinde kurulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Savunma birimlerinin, çevreye ve hayvanlara karşı yapılan hatalarda daha aktif çalışabilmektedir. ) taşınabilir uygulama hayata geçirildi.

HAYDİ taşınabilir uygulaması ile hayvanların korunmasına yönelik bildirimlerin yanı sıra tehlikeli hayvan türleri ile ilgili bildirimler de yapılabilmektedir.

Türk Ceza Kanunu’na göre, ‘Hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı için tehlikeli olabilecek şekilde gözetim altına alan veya kontrol etmeyi ihmal eden kişi, 6 aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. .’ Karara göre, tehlikeli köpek türlerini çocukların oyun parklarında ve vatandaşların ağızlıksız ve maskesiz olarak bulunduğu yerlerde gezdiren kişilere de idari para cezası uygulanacak.

Nesli tükenmekte olan köpek türleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Pitbull Terrier, Japon Tosa, Dogo Argentino, Fila Bransilerio, American Staffordshire Terrier ve American Bully olarak belirlendi. Bu köpek türlerine sahip kişiler hayvanlarını kayıt altına alıp maskesiz gezdirmezlerse vatandaşlar HADİ uygulaması ve 112 acil çağrı merkezi üzerinden bildirimde bulunabiliyor.

KAYNAK: ZEKİ DURSUN – KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu