Ekonomi

ABD’de Tüketici Güveni Kasım Ayında Beklentilerin Altında Gerçekleşti

YENİ ABD’de Michigan Üniversitesi’nin ölçtüğü tüketici güven endeksi kasım ayında aylık 3,4 puan azalarak 60,4 oldu ve piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırlanan tüketici inanç endeksinin Kasım ayı ön bilgilerini açıkladı.

Buna göre tüketici inancı Kasım ayında geçen aya göre 3,4 puan azalarak 60,4’e geriledi.

Piyasa beklentilerinin altında kalarak son altı ayın en düşük seviyesini kaydeden tüketici güven endeksinin bu dönemde 63,7’ye ulaşması bekleniyordu. Tüketici güven endeksi Ekim ayında 63,8 seviyesinde gerçekleşti.

Amerikalıların mevcut finansal koşullara ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi Kasım ayında aylık 4,9 puanlık düşüşle 65,7’ye geriledi. Tüketicilerin uzun vadeli tahminlerini yansıtan tüketici beklenti endeksi ise aynı dönemde 2,4 puan azalarak 56,9 oldu.

Kısa ve uzun vadeli enflasyon beklentileri arttı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Müdürü Joanne Hsu, kasım ayında tüketici güveninin üst üste dördüncü aydır azaldığını belirterek, Gazze ve Ukrayna’da devam eden savaşların birçok tüketiciyi olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin bu ay yüzde 4,2’den yüzde 4,4’e çıktığını belirten Hsu, bu oranın Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

Hsu, yüzde 3’ten yüzde 3,2’ye yükselen uzun vadeli enflasyon beklentilerinin 2011’den bu yana en yüksek değerini kaydettiğini, akaryakıt fiyatı beklentilerinin bu yıl hem kısa hem de uzun vadede en yüksek değerlerine ulaştığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu