Haber

AFP’den 100. yıl haberi: Modern Türkiye’nin iki çığır açan ismi

Fransız haber ajansı AFP, Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarına ilişkin kapsamlı bir haber yayınladı. İngilizce olarak hazırlanan haberde, “Türkiye, Gazze savaşının gölgesinde 100. yılını kutluyor.” başlık kullanıldı.

Haberlerde, “Türkiye, Pazar günü Osmanlı sonrası bir cumhuriyet olarak kuruluşunun yüzüncü yılını, İsrail’in Gazze’de Hamas’la tırmanan savaşının gölgesinde biraz sıkıcı kutlamalarla kutluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2002’den bu yana hem laik cumhuriyetin kurucusunu hem de Türkiye’yi kutladı. “Türkiye’yi yöneten İslami temelli partinin başarısını vurgulayan gün boyu etkinliklerin merkezinde yer alacak.”hatırlatma yapıldı.

Atatürk ve Erdoğan’ın modern Türkiye’nin “ufuk açıcı şahsiyetleri” olduğunu belirten AFP, Atatürk’ün Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıntılarından yeni bir millet inşa ettiğine dikkat çekti. “Türkiye, dini devlet kurumlarından uzaklaştıran ve çok sayıda etnik gruptan yeni ve çağdaş bir kimlik oluşturmaya çalışan Batı odaklı bir ulus olarak kuruldu. NATO’nun gururlu bir üyesi ve Orta Doğu’da demokratik umutların merkezi haline geldi.”yorum yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu