Haber

Ankara’daki OSB’lerde nitelikli personel sıkıntısı yaşanıyor

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayi İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Lideri Levent Çamur, Ankara’daki organize sanayi bölgelerinin istihdam ihtiyaçlarına ilişkin, “Üyelerimizden aldığımız geri bildirimlere göre ilimizdeki OSB’lerde en çok istihdam edilen işçiler kaynakçılardır. , makine bakım ve onarımı, metal doğrama ve “Çelik konstrüksiyon ustalarına ihtiyaç var. Makine ve yedek kesim, demir çelik, alüminyum ve metal, inşaat ve yapı malzemeleri gibi birçok branşta patronun teknik beceriye sahip mavi yakalı eleman ihtiyacı var” dedi.

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, Ankara’daki organize sanayi bölgelerinin istihdam ihtiyaçlarına ilişkin açıklama yaptı. Türkiye’nin üretim üslerinden biri olma yolunda ilerleyen Ankara’da sanayi sektörünün en büyük sıkıntılarından birinin nitelikli personel sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Başkan Çamur, “TÜİK verilerine göre işsizlik oranı bir önceki yıla göre azalmasına rağmen” dedi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,5 puanla yüzde 9,2, “Üreticinin personel sorunu en üst düzeyde devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan illerinden biri olan Ankara’da artan nitelikli işgücü sıkıntısının sanayi üretim kapasitesini etkilediğini belirten Başkan Çamur, şöyle konuştu:

“Üyelerimizden aldığımız geri bildirimlere göre ilimizdeki OSB’lerin şu anda kaynakçı, makine bakım onarım, metal doğrama ve çelik konstrüksiyon ustalarına ihtiyacı var. Makine ve yedek modüller, demir çelik, alüminyum ve metal, inşaat ve yapı gibi birçok departman Patronun teknik beceriye sahip mavi yakalı çalışana ihtiyacı var.Açıkçası sanayici ve mavi yakalı çalışan üniversite diploması değil, teknik beceri, deneyim ve uygulama yeteneği arıyor.

Meslek liselerimizin nitelikli eleman yetiştirdiğini söylemek ne yazık ki çok zor. Lise mezunlarımızın yeterli beceri yetkinliğine sahip olmasalar da beklentileri oldukça yüksektir. “Sektörün mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını doğru tespit ederek, gençlerimizi sektörün nitelikli teknik personel ihtiyacına yönlendirecek adımları atmalıyız.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu