Ekonomi

Asya borsaları elektrikli araç üreticilerinin hisselerine odaklanılmasıyla düştü

Asya-Pasifik Borsaları, piyasaların elektrikli araç üreticilerinin hareketlerini izlemesiyle karışık bir seansın ardından Çarşamba günü düşüş yaşadı.

Tesla’nın ilk çeyrekteki araç teslimatları bir yıl öncesine göre yüzde 8,5 düştü ve ABD’li EV üreticisinin hisseleri yüzde 5 düştü. Çinli EV üreticisi BYD ilk çeyrek satışlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 43 düştüğünü söyledi.

BYD hisseleri yüzde 1,5 düşerken, Hong Kong’un Hang Seng endeksi önceki seansta yüzde 2’den fazla yükseldikten sonra yüzde 0,5 daha düşük açıldı. Nio’nun yüzde 2,5 ve Li Auto’nun da yüzde 1,5 değer kaybetmesi de dahil olmak üzere diğer elektrikli araç üreticileri de düştü.

Yatırımcılar ayrıca Çin’in hizmet sektörüne ilişkin verileri de izleyecek.

Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,2 düşüşle açıldı.

Tayvan Çarşamba günü erken saatlerde güçlü bir depremle sarsıldı. Tayvan Ağırlıklı Endeksi yüzde 0,8 oranında düştü.

Geçen haftaki inatçı enflasyon rakamları ve Pazartesi günkü güçlü ekonomik verilerin Hazine getirilerini yükseltmesi ve ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayında faiz oranlarını düşürme ihtimalini azaltması nedeniyle Wall Street’teki düşüşler de hissiyatı etkiledi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,07, geniş tabanlı Topix endeksi ise yüzde 0,49 düştü.

Güney Kore’nin Kospi endeksi de yüzde 1,41 oranında değer kaybederken, küçük ölçekli Kosdaq endeksi yüzde 1,58 oranında düşüş yaşadı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 1,09 düşerek önceki seansa göre düşüşünü sürdürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu