Ekonomi

Bayraktar Akıncı TİHA görücüye çıktı!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de eş zamanlı olarak IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı ile NAVDEX Deniz Savunması ve Deniz Güvenliği Etkinliği düzenlendi.

Son yılların en yüksek katılımlı etkinlikte Türk savunma sanayisi de yerini aldı. Türkiye’den 50’den fazla savunma sanayi firması, insansız kara ve hava araçları, zırhlı araç platformları, silah sistemleri, elektronik sistemler, mühimmat, simülatörler ve lojistik güçlendirme çalışmaları gibi bir dizi çözümü katılımcılara tanıttı.

İnsansız hava araçları üreticisi Baykar da NAVDEX Deniz Savunma ve Deniz Güvenliği Etkinliği kapsamında stant açarak ziyaretçilerini ağırladı.

Baykar heyetine başkanlık eden Genel Müdür Haluk Bayraktar, etkinlik kapsamında birçok ülkeden heyetlerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Baykar, etkinlikte Bayraktar Akıncı TİHA’yı sergiledi. BAE’ye kargo uçağıyla sevk edilen Akıncı, yerli mühimmatıyla tanıtıldı. Bayraktar Akıncı TİHA, ilk kez yurt dışında bir savunma sanayi etkinliğinde görücüye çıktı. Daha önce 3 ülkeyi geçerek 2 bin kilometre yol kat ederek Azerbaycan’a ulaşan Bayraktar Akıncı TİHA, TEKNOFEST Azerbaycan’da sergilendi.

BAE’DEKİ TÜRK SAVUNMA SANAYİ İŞLERİNİN SAYISI ARTACAK

BAE, Türk savunma sanayii çalışmaları Bayraktar Akıncı TİHA, Bayraktar TB2, Atak helikopteri, akıllı mühimmat ve roketler, deniz platformları ve zırhlı kara araçlarıyla ilgileniyor. Yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projelerle BAE güvenlik güçlerinin kullandığı Türk savunma sanayi eser sayısının artması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden itibaren operasyonel olarak faaliyet gösteren Bayraktar Akıncı TİHA, askeri görevlerde bulunmuş ve doğal afetlerde yürütülen çalışmaların koordinasyonuna katkı sağlamıştır.

Baykar, en çok ülke ile ihracat sözleşmesi imzalanan insansız hava aracı Bayraktar TB2’nin yanı sıra Bayraktar Akıncı TİHA için 5 ülke ile anlaşma imzaladı. İhracat sözleşmeleri kapsamında bu yıl ilk teslimatını yapacak olan firma, satışlarına yenilerini eklemek için bir dizi görüşmeyi de yürütüyor.

Baykar, artan yurt dışı satışları ile son 2 yıldır Türk savunma sanayisinin en büyük ihracatçısı konumuna ulaşmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu