Ekonomi

Brent Petrol Düşüyor: Çin’deki Ekonomik Veriler Talep Endişelerini Artırıyor

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 73,53 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,59 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 73,71 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.22’deki prestijle kapanışa göre yüzde 0.24 düşüşle 73.53 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 69,33 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüş, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de ekonomik verilerin beklenenden zayıf gelmesi ve talebin yavaşlayacağına dair endişelerin artmasına neden oldu.

Çin’in imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklenenden daha hızlı daraldı ve zayıf talep nedeniyle Mayıs ayında 48,8’e düştü. PMI, 49,4 olan tahminin gerisinde kalırken, Nisan ayında bu sayı 49,2 oldu.

PMI endekslerinde 50’nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerde artışa, altındaki değerler ise düşüşe işaret ediyor.

OPEC+ grubunun 4 Haziran’daki toplantısında son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle üretim kesintilerini artırıp artırmayacağına ilişkin belirsizlik piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman’ın geçen hafta petrolde satış pozisyonu açanlara “dikkatli olun” uyarısı, grubun üretimi kısabileceği sinyali olarak okunurken, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak bunun pek de öyle olmadığını söyledi. OPEC+ grubunun yeni bir petrol üretim kesintisi kararına gitmesi muhtemel. .

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de borç limiti krizine ilişkin olumlu haberler fiyatların aşağı yönlü hareketini sınırlıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy dün, borç limitini artırmaya yönelik yasa tasarısının yeterli sayıda Cumhuriyetçinin desteğini alacağından emin olduğunu söylerken, Temsilciler Meclisi Azınlığı Sözcüsü Demokrat Hakeem Jeffries de şunları kaydetti: borç limiti yasa tasarısının geçmesi için takviye elde etmekte bir sorun görmüyor.

Teknik olarak Brent petrolde 73,78-73,89 dolar aralığının direnç, 73,45-73,23 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu