Ekonomi

Çin’in Hainan Eyaleti Biyoçeşitliliği Koruma Stratejisini ve Eylem Planını Yayınladı

HAIKOU, 10 Şubat (Xinhua) — Çin’in güneyindeki tropik ada eyaleti Hainan, 2030 yılına kadar bozulan ekosistemlerin yüzde 30’unun restorasyonu çağrısında bulunan bir biyolojik çeşitlilik koruma stratejisi ve eylem planı yayınladı.

Bu plan, Çin’in Ekoloji ve Çevre Bakanlığı tarafından geçen ay yayınlanan biyolojik çeşitliliği koruma planının ardından, biyolojik çeşitliliğin korunmasına ilişkin ilk eyalet stratejik planıdır.

Plana göre Hainan, doğal kıyı şeridi koruma oranının yüzde 63’ün üzerinde olmasını sağlamaya hazırlanıyor.

Plan ayrıca Hainan’ın karasal biyolojik çeşitlilik arka plan araştırmasını 2030 yılına kadar tamamlamasını ve eyalet çapında bir biyolojik çeşitlilik izleme ağı ve denetim platformu kurmasını da öneriyor. Planla kara, iç su, kıyı ve deniz ekosistemlerinin yüzde 30’u aktif olarak korunacak.

Hainan, yıllar boyunca sürdürdüğü koruma girişimleri sayesinde Çin’deki biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda iyi bir örnek oluşturuyor.

Dünya çapındaki 34 biyolojik çeşitlilik sıcak noktasından biri olan eyalet, Çin’deki en güzel korunmuş ve en büyük sürekli tropikal yağmur ormanına sahiptir. Aynı zamanda burası, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından kritik tehlike altında olduğu ilan edilen, dünyanın en küçük primatı olan Hainan şebeğinin tek yaşam alanıdır.

Ön istatistiklere göre, Çin’de kurulan ilk beş milli parktan biri olan Hainan Tropikal Yağmur Ormanı Milli Parkı’nda 4.367 yüksek bitki türü ve 651 yabani omurgalı türü bulunuyor.

Bu, Çin beyaz yunusları, yeşil kaplumbağalar, şahin gagalı kaplumbağalar ve dev istiridyeler gibi nadir ve nesli tükenmekte olan türlerin korunmasının güçlendirilmesini ve ayrıca tropik adalar, yerli mercan resifleri, mangrovlar ve deniz çayırı yataklarının önceden yoğun olarak dağılmış alanlarının korunmasının güçlendirilmesini içermektedir. Denizdeki doğal rezervlerin güzelleştirilmesine yönelik ilgili tedbirleri yayınlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu