Haber

‘Ekolojik Köprüler’ yaygınlaşıyor

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ekolojik köprülerin vahşi hayvanların güvenli geçişini sağlayarak biyolojik çeşitliliğin korunmasında büyük önem taşıdığını söyledi. Söz konusu projelerin çevreye duyarlı bir yaklaşımla yeşil alanların tahribatını önlediğini, trafik akışını düzenleyerek emisyon azaltımına katkı sağladığını belirten Bakan Uraloğlu, “Karayolu projelerinde ekolojik alt ve üst geçitler uyumlu formda tasarlanarak tasarlanıyor. üretim çalışmaları başlamadan önce çevre ile birlikte, bu sayede yaban hayvanlarının geçişleri ve yaşam alanları, koridorlar da korunmuş olur.”

Bugüne kadar karayolu ve demiryolu olmak üzere toplam 8 adet “Ekolojik Köprü” inşa ettiklerini belirten Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: Kuzey Marmara Otoyolunda 1, İstanbul-İzmir Otoyolunda 2, Malkara-Çanakkale Otoyolunda 1, Tarsus-Pozantı Karayolu üzerinde 1. Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Hattında 2, İzmir-Çeşme Otoyolunda 2 adet “Ekolojik Köprü” olduğunu söyledi.

SAYILARDA ARTAN

Bakan Uraloğlu, “Ekolojik Köprülerin” sayısının arttığını vurgulayarak, “Kanada, ABD, Almanya, Singapur ve Avustralya gibi ülkelerde de bu köprüler oldukça yaygın. Amacımız bu dünyayı paylaştığımız vahşi hayvanları korumak ve yaşatmaktır. Şu anda İzmir-Çeşme karayolu üzerinde bir adet, Halkalı-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında ise 3 adet “Ekolojik Köprü” yapılıyor. Aydın-Denizli karayolu üzerinde yapılması planlanan köprü bulunmaktadır. Ayrıca Tarsus-Pozantı karayolu projesinde Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsü olan “Orman Ekosistem Köprüsü” inşa edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu