Ekonomi

Emekli ve memur zammında nisan ayı enflasyonu sonrası tablo

Nisan ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte milyonlarca emeklinin alacağı zamlar netleşmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici fiyatları endeksi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,39, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,21, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 43,68 arttı. önceki yıl.

Emekli olan işçilere Temmuz ayında ilk altı aydaki enflasyon kadar zam yapılacak. TÜİK verilerine göre Nisan ayında dört aylık enflasyon 15,21 oldu. Yani önümüzdeki iki ay, yani Mayıs ve Haziran aylarında enflasyon hiç yükselmezse emekli olan işçiye yüzde 15,21 zam yapılacak.

2023 yılı toplu iş sözleşmesine göre memur ve memurlar ilk altı ay yüzde 8, ikinci altı ay yüzde 6 zam ve enflasyon farkı alacak. Böylece memur ve memurlar için son iki ay dikkate alınmaz ise alacakları zam yüzde 7.21 enflasyon farkı olacak.

Artış istendi.

Memur-Sen geçen ay açıklanan enflasyon bilgilerine dayanarak memurlar için ek zam, hatta ek zam talep etmişti.

Memur-Sen Lideri Ali Yalçın, maaşların eridiğine dikkat çekerek zamdan bahsetti.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, asgari emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesinin ardından, “7 bin 500 liranın üzerindeki emeklilere maaşları ile aralarındaki farkın kapanması için sosyal yardım payı verilecek. emekli maaşı en düşük olanlar kapatılmıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu