Ekonomi

ING, Paris iklim hedeflerine uymadığı gerekçesiyle davayla karşı karşıya

AMSTERDAM – Shell’e karşı kazandığı hukuki zaferle bilinen Hollandalı çevre grubu Milieudefensie, Paris Anlaşması’nın iklim hedeflerine uyum sağlamak için açtığı davayla gözünü ING Bank’a çevirdi. Dava, ING’yi hem operasyonlarından hem de finanse ettiği projelerden, özellikle de fosil yakıt üretimiyle ilgili olanlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmaktan sorumlu tutmayı amaçlıyor.

Bu dava, Yokoluş İsyanı protestoları ve 2022 İklim Raporu’nda dile getirilen endişeler nedeniyle ING’nin çevresel etkilerinin artan incelemesinin ardından geldi. Dava, Hollanda’da bir finans kuruluşunun iklim değişikliğindeki rolüne doğrudan meydan okuyan yeni bir yasal stratejiye işaret ediyor.

Belirli fosil yakıt faaliyetlerini finanse etmeyi 2040 yılına kadar durdurma ve 2025 yılına kadar yenilenebilir enerjiye olan bağımlılığını üç katına çıkarma niyetini açıklayan ING, davaya henüz yanıt vermedi.

InvestingPro İçgörüleri

Milieudefensie’nin ING’ye karşı yakın zamanda açtığı davanın ışığında, yatırımcılar bankanın mali durumunu ve piyasa performansını yakından izliyor olabilir. ING’nin mevcut durumunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek bazı önemli ölçümler ve InvestingPro İpuçları:

ING’nin fiyat/kazanç (F/K) oranı 2,64 olup emsallerine göre daha düşük bir değerlemeye işaret etmektedir; Bunun nedeni muhtemelen piyasanın çevresel etkilerle ve devam eden yasal mücadelelerle ilişkili riskleri dikkate almasıdır. Bankanın 0,82’lik fiyat/defter (F/B) oranı, şirketin varlıklarının gerçekten bilançoya yansıtıldığı varsayıldığında, hisselerinin değerinin düşük olabileceğine işaret ediyor.

Çevresel ve düzenleyici baskılara rağmen ING, gelir odaklı yatırımcılar için cazip olabilecek %5,63’lük güçlü temettü getirisini korumayı başardı. Bu, ING’nin üst üste 3 yıl boyunca temettüsünü artırdığına dair InvestingPro İpucu ile uyumludur. Ayrıca bankanın gelirlerinin 2023 yılı 3. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %28,27 oranında ciddi bir büyüme göstermesi, ana faaliyetlerindeki esnekliğe işaret ediyor olabilir.

Daha kapsamlı bir analiz arayan yatırımcılar için InvestingPro, ING’nin nakit harcamaları ve satış tahminleri hakkında ipuçları da dahil olmak üzere ek bilgiler sunmaktadır. Aboneler, şirketin performansının ve görünümünün çeşitli yönlerini inceleyen toplam 12 InvestingPro İpucuna erişebilir.

Bu bilgilerden yararlanmak için okuyucular, InvestingPro aboneliklerinde %50’ye varan indirimle birlikte özel bir Yeni Yıl indiriminden yararlanabilirler. SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğine %10 ek indirim SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde %10 ek indirim alabilirsiniz. Yatırımcılar ellerindeki bu araçlarla ING’nin çevre stratejisinin finansal geleceklerini nasıl etkileyebileceğini daha iyi değerlendirebilirler.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu