Haber

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’ndan Yunan ve Rum dışişleri bakanlarının açıklamalarına tepki Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis’in Atina’da gerçekleştirdikleri görüşme sonrası yaptıkları açıklamalara reaksiyon gösterdi.

Ertuğruloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın, toplantı sonrası yaptığı “Bir Avrupa başkentindeki son duvar Lefkoşa duvarı.” şeklindeki açıklamasının yanıltıcı ve gerçeklerden kopuk bir beyanat olduğunu belirtti.

” Almanya’da Alman milletini ayıran bir duvar varken, Lefkoşa’da Kıbrıs Türk halkını koruyan bir hat olmuş, bugün ise iki ayrı devleti, iki ayrı başkenti birbirinden ayıran bir sınır vardır.” ifadesini kullanan Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta bulunacak bir tahlilin, başşehirleri farklı iki başka devlet gerçeğini yansıtacağına işaret etti.

Ertuğruloğlu, her iki bakanın da yaptıkları açıklamalarla KKTC ve Türkiye aleyhine sürdürdükleri çalışmaları açıkça lisana getirdiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“1960 Paydaşlık Cumhuriyeti’ni Yunanistan’ın yardımıyla bir Rum idaresine dönüştürerek kendine konfor alanı sağlayan Rum tarafı, yeniden Yunanistan’ın desteğiyle bugüne kadar müzakere edilmiş bir anlaşmaya varılmasına engel olmuş ve aynı zamanda Kıbrıs Türk halkını sonu gelmez müzakerelere hapsetmeye çalışmıştır.

Her iki bakanın yaptığı açıklamalardan, şartların tamamen değiştiğinin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs konusunda yeni ve eskiye dönüşü olmayan bir sayfa açtıklarının farkında oldukları anlaşılmaktadır.”

“KKTC ve Türkiye, diplomatik tahlil bulmaya ihtimam göstermektedir”

Kıbrıs Türk tarafının, 15 Kasım 1983’ten beri bir vakıa olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasını artık dış politikasının başlıca hedefi yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“Devletimizin 39. kuruluş yılına yaklaştığımız bu günlerde yeni siyasetimizin muvaffakiyete ulaşması için Türkiye Cumhuriyeti ile bilistişare gayretlerimizi sürdürme kararlılığında olduğumuzu söylemek ayrıyeten özel bir kıymet arz etmektedir.

Yunanistan ve GKRY, berbat niyetli ve yanıltma siyaseti güden, ayrıyeten akdi sorumlulukları ile mutabakatlardan doğan yükümlülüklerini ihlal etmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. KKTC ve Türkiye de yasal hak ve çıkarlarını müdafaaya, çalışmaya ve sıkıntılara diplomatik tahlil bulmaya ihtimam göstermektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu