Teknoloji

OceanGate Kurucu Ortağı Venüs’e 1.000 Kişi Göndermeyi Planladığını Açıkladı

Tek bir yolculuğu bile tamamlayamasa da tarihin en ünlü gemilerinden biri olan Titanic, batığa turistik seferler düzenledi. okyanus kapısı İflas ettikten 111 yıl sonra 5 kişi daha toprağa verildi. OceanGate’in kazasıyla ilgili tüm sorular dün şirketin kurucu ortağı Guillermo Söhnlein tarafından yanıtlanmadığına göre, ” Öyleyse şimdi vazgeç“Yeni açıklamalar geldi.

Söhnlein, 2050 yılına kadar güneş sisteminde Güneş’e en yakın ikinci gezegen olacak. 1000 kişiyi Venüs’e götürmek istedi. belirtilmiş. Insider’a konuşan Söhnlein, 11 yaşından beri insanlığı çok gezegenli bir ‘türe’ dönüştürmeyi hayal ettiğini belirtti. (Yeni Elon Musk’ımız güzel diyebilir miyiz? Umarım öyle değildir…)

OceanGate skandalı, kurucusunun hayallerini ve hırsını azaltmadı

Denizaltı Titan’ın patlayarak 5 kişinin mezarı haline gelmesiyle gündeme gelen isimlerden biri de tahmin edebileceğiniz gibi Guillermo Söhnlein. Ancak, Söhnlein senin skandalın “İnsanları bir yere götürme” hırsını baltalamadığını söylüyor. Ona göre insanlık ‘yenilik’ için sınırlarını zorlamak zorunda.

Söhnlein’a göre, önümüzdeki 30-35 yıl içinde 1000 kadar insanı Venüs’e sülfürik asit bulutlarında yaşamaları için götürmek, 2050 yılına kadar 1 milyon insanı Mars yüzeyine göndermek çok “deli” değil. Bu nedenle Venüs için yaptığı planların göründüğü kadar anlamsız olmadığını savunuyor.

Venüs’ün atmosferinde yüzbinlerce insanın yaşayabileceğini savunuyor.

Bilmeyenler için hatırlatalım: Venüs güneş sistemindeki en sıcak gezegendir. Ortalama yüzey sıcaklığı, kurşunu eritecek kadar yüksek olan 480 santigrat derecedir. Ayrıca, atmosfer basıncı Dünya yüzeyinden 90 kat daha yüksektir. Yani Venüs tartışmasız insanlar yaşayamaz , yüzeyine yaklaşamadığı bir gezegen. Ancak Söhnlein bunun zaten farkındadır.

Söhnlein, Venüs’ün yüzeyinde değil, atmosferinde yaşayan insan toplumlarını tasavvur eder. yüzeyden yakl. 50 kilometre yükseklikte İnsanların hayatta kalabileceği uzay istasyonlarının, sıcaklığın ve atmosferik basıncın nispeten düşük olduğu noktalarda tasarlanabileceğini ve bu istasyonlarda yüzbinlerce insanın yaşayabileceğini tahmin ediyor. (Neden tüm gezegeni terk etmek zorunda kaldığımızı ve uçak tenekelerinde yaşadığımızı anlayamadık…)

Hatta insanları Venüs’e nasıl taşıyabileceğini araştıracak bir şirket bile kurmuş…

Şimdi… Denizaltı tasarlamak ve batıklara turistik geziler düzenlemek, uzay istasyonları tasarlamak ve insanları farklı gezegenlere götürmek gibi görünmeyebilir. Ama ikisi de aynı amaca hizmet ediyor: Söhnlein’ın insanlığı dünyadaki doğal sınırlarının ötesine taşımakrüya… Tabii bu rüya şimdiden 5 kişinin hayatına mal oldu.

Açıklamalarına bakacak olursak Guillermo Söhnlein ve Humans2Venus şirketini önümüzdeki dönemde çokça duyacağız. İnsanlar2Venüs , Söhnlein’ın girişimci Khalid Al-Ali ile birlikte kurduğu ve insanları Venüs’e taşımak için konseptler ve girişimler tasarlayacakları bir şirket. Girişim ayrıca, hükümet desteği olmadan uzay görevlerini finanse etmek için yeni teknikler üzerinde çalışacak. Elon Musk bunu en son yaptığında SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketleriyle tanışmıştık. Yani Venüs’te yaşayanlar bir saçmalık olabilirken, Söhnlein insanlığa ‘gerçek’ faydalar da sağlayabilir.

felahiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu