Ekonomi

Orange hisseleri, ilk çeyrekte beklenen temel faaliyet kazançlarını yakalamasına rağmen düşüşte

Orange (FNCTF), Afrika ve Orta Doğu’daki operasyonlarından elde ettiği önemli gelir artışıyla desteklenen ve piyasa tahminleriyle uyumlu olan ilk çeyreğe ilişkin temel faaliyet kârını açıkladı.

Şirketin tercih ettiği ölçü olan faiz, vergi, amortisman ve kiralanan varlıkların maliyeti öncesi kar (Ebitdaal) çeyrekte %2,3 artışla 2,41 milyar Euro’ya (2,58 milyar $) yükseldi. Bu rakam, şirket tarafından derlenen bir ankete göre 2,40 milyar avroluk tahminle uyumlu.

Şirket ayrıca, bir önceki yılın aynı dönemindeki 9,65 milyar avrodan 9,85 milyar avroya (10,54 milyar dolar) yükselen üç aylık gelirinde de mütevazı bir artış kaydetti. Bununla birlikte, bu rakam FactSet tarafından sağlanan iki analist tahminine göre beklenen 10,79 milyar avroyu karşılamadı.

Şirketin hisse senedi fiyatı Çarşamba günü Paris’teki işlemlerde %2,3’ün üzerinde geriledi.

Şirketin Afrika ve Orta Doğu bölümünden elde edilen gelir %11’lik önemli bir büyüme yaşadı.

Farklı sonuçlara rağmen Orange, FAVÖK’te hafif bir büyüme ve telekomünikasyon faaliyetlerinden 3,3 milyar avroluk minimum organik nakit akışı öngörerek tüm yıl için tahminini doğruladı.

“Orange, 2023’ün dördüncü çeyreğinde +%2,0 olan Grup FAVÖK büyümesini 2024’ün ilk çeyreğinde yıllık bazda +%2,3’e yükseltti. Bu durum, dördüncü çeyrekte %2,0 olan Grup FAVÖKaL büyüme oranına yaklaşık 1,2 puan katkıda bulunduğunu tahmin ettiğimiz Orange İspanya’nın konsolide hesaplardan çıkarılmasına rağmen gerçekleşti,” yorumunda bulundu.

“Bu durum Fransa’daki FAVÖK büyüme oranlarının bu yıl iyileşmekte olduğunu gösteriyor. Geçen yıl Fransa’daki FAVÖK, artan enerji maliyetleri ve toptan satış faaliyetlerinden elde edilen kârın azalması nedeniyle önemli zorluklarla karşılaşmıştı.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu