Yaşam

Sunum Fobisi Olanlar Bilir: Stresliyken Neden Saatlerdir Çişimizi Yapmıyormuşuz Gibi Bir Anda Gelir?

Gergin, stresli veya kaygılıyken gelen idrar yapma isteği hemen hemen tüm insanlarda görülen bir şey.

Peki bu kadar yaygın bir durumun sebebi ne? Neden gerildiğimiz anda tuvalete koşma isteği duyuyoruz? Farklı teorilere göz atalım.

Savaş ya da kaç modu, ilk teori.

Bildiğiniz üzere gerkinden vücudumuz o durum karşısında ya kaçmaya yönelir ya da savaşmaya çalışır. İşte bu adrenalin dolu tepki, kendimizi rahatlatma ihtiyacına sebep olabilir çünkü beynimiz gerçekten idrar yapma zamanımızın gelip gelmediğini anlayamaz.

Bunun yanı sıra bazı uzmanlar, bu savaş ya da kaç tepkisinin böbrekleri tetikleyerek normalden daha fazla çalışıp idrar üretmeye neden olabileceğini söylüyor.

Bir diğer teori ise mesane kaslarıyla ilgili.

İdrarımızın dışarı sızmaması için mesanemiz kendini sıkıca kapatır. Psikiyatrist Ashwini Nadkarni’nin söylediğine göre, gergin olduğumuzda gerilen kaslarımızdan biri de mesane kasları olabilir. Sonuç olarak kasılan mesane kasları, idrar yapma isteğine sebep olur.

Kötü bir duygu hissettiğimizde vücudumuzu daha çok dinliyoruz.

Bir sunum yapacağınız zamanı düşünün. Kalp atışlarınızın sesini âdeta beyninizin içinde duyarsınız. Endişeli hissettiğinizde vücudunuzda olup bitenleri aşırı derecede farkında olma eğilimine girersiniz çünkü.

İdrar yapma isteği de bunlardan biri. Yani aslında düşündüğünüz kadar çişiniz olmayabilir ancak siz o an ona fazla odaklandığınız için öyle hissediyor olabilirsiniz.

Kaynaklar: Live Science, Calm Clinic

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu