Ekonomi

Üretimin durmasının ardından Fisker hisseleri yeniden düştü

Fisker (FSR) hisseleri, şirketin 18 Mart’tan itibaren altı hafta süreyle üretimini durduracağını açıklamasının ardından Pazartesi günü %12’lik bir düşüşle yeniden geriledi.

Elektrikli araç üreticisi ayrıca mevcut bir yatırımcıyla toplamda en fazla 150 milyon dolar fon sağlayacak yeni bir finansal anlaşma yaptığını açıkladı.

Mali destek, şirketin 2025 yılında vadesi dolacak olan dönüştürülebilir tahvillerini elinde bulunduran kuruluştan gelecek ve biri Fisker’in 2023 yılı için Form 10-K Yıllık Raporunun sunulması olmak üzere çeşitli gerekliliklere tabi olarak dört bölüm halinde yapılandırılacak.

Fisker’in üretim faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması, envanter seviyelerini ayarlamayı ve stratejik planlarını ve finansal düzenlemelerini ilerletmeyi amaçlamaktadır.

Bu rapor itibariyle Fisker’in hisse fiyatı %12,5’lik bir düşüşle 0,1528 dolar seviyesinde bulunuyor. Şirketin hisse değeri bir önceki hafta 0,1400 $ ile rekor düşük seviyeye ulaşmıştı.

Fisker’in hisse değeri 2024 yılında %91,5’in üzerinde ve son on iki ayda %97’den fazla azaldı.

Düzenleyicilere sunulan resmi bir belgede Fisker, 15 Mart 2024 tarihinde yaklaşık 8,4 milyon dolar tutarındaki gerekli faizi nakit olarak ödeyemediğini açıkladı. Aynı tarih itibariyle şirket 121 milyon dolar likit varlığa sahip olduğunu, 32 milyon doların ise likit olmadığını ya da hazırda bulunmadığını bildirdi.

Fisker belgede “Gelecekteki faaliyetlerimizle ilgili önemli bir belirsizlikle karşı karşıyayız” dedi. “2024 yılında borçlarımızı karşılamak ve yatırım amacıyla ek fonlara ihtiyaç duyacağımızı öngörüyoruz. Faaliyetlerimiz yoluyla fon yaratma kabiliyetimiz, bir bayilik modeli benimseme ve araçlarımızı satma konusundaki başarımıza bağlıdır. Sonuç olarak, faaliyetlerimizi sürdürme kapasitemizle ilgili önemli bir belirsizlik olduğunu kabul ediyoruz.”

Şirket, faaliyetlerini ancak ek sermaye temin ederek sürdürebileceğini belirtmiştir. Ayrıca, devam eden kotasyon kriterlerine uyulmaması nedeniyle, şirketin adi hisse senetlerinin New York Borsası’nda veya başka bir piyasada aktif olarak işlem görmeye devam edeceğine dair hiçbir garanti bulunmamaktadır.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu