Haber

Aydın’da Ejder Meyvesi Üretimi Arttı

Aydın’da Efeler Kaymakamı Cemal Şahin’in öncülüğünde yaklaşık 5 yıl önce başlatılan ‘Efeler Arazisinde Pitaya’ projesi Aydın çiftçisine ek gelir sağlamaya başladı. Kaymakam Cemal Şahin’in atanması nedeniyle Aydın’dan ayrılsa da ülkenin en sıcak iklimlerinden birine sahip olan Aydın, tüm il geneline yayılan projesi sayesinde ejder meyvesi üretim merkezi haline geldi.

Türkiye’nin jeotermal kaynaklarının en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Germencik Ortaklar Gümüş Köyü Muhtarı Ersel Has, kendi serasında ejder meyvesi üretimine başladı. Muhtar Has, yaklaşık 5 yıl önce Kaymakam Cemal Şahin’in başlattığı projeyi takip ettiğini ve seraları jeotermal enerjiyle ısıtmanın mümkün olması nedeniyle Gümüşköy ve çevresinde bu fırsattan yararlanmak için çiçek üretimine ejder meyvesini de eklediğini belirtti. “Tropik iklim meyvesi olarak bilinen ejder meyvesi sıcağı çok seviyor. 2 yıl önce kilosu 60 TL olan ejder meyvesi artık 200 TL’den satılmaya başlandı. Satışları adet olarak 30 TL ile 100 TL arasında değişiyor Tarımda önemli bir soruna neden olan küresel ısınmayı fırsata dönüştürmek ve bölgedeki jeotermal enerjiden sera sıcaklığında faydalanmak amacıyla TL, meyvenin büyüklüğüne göre “Ejderha meyvesi üretimine başladık. Fidanları geçen yıl diktik. Bu yıl ürün almaya başladık. Başarılı bir grafik yakalandığı takdirde bu girişimin başta köylülerimiz olmak üzere yerel çiftçilere örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

Aydın’da şu anda üretilen sebze ve meyve türlerine göre birim alandan en iyi gelir sağlayan ürünler arasında ejder meyvesinin yer aldığını belirten Gümüşköyü Muhtarı Ersel Has, “Sağlığa oldukça faydalı olduğu belirtilen ejder meyvesi, soğuğu sevmez. Birçok bölgede sera ısıtması önemli bir masraftır.” Partners, “Ancak Gümüşköy’de sıcak su her yerden geldiği için jeotermal su ile seraları ısıtmanın maliyeti oldukça düşük” dedi. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu