Haber

Bursa İnegöl’de hanelere ulaşacak ‘temizlik’ seferberliği

BURSA (İGFA) –Bursa’da paklık konusunda ortaya koyduğu projelerle bu alanda fark oluşturan İnegöl Belediyesi, “Temiz Şehir İnegöl” unvanına erişmek ismine yeni bir adım daha attı.

65 bin dolayında öğrencinin bulunduğu kentte, Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile paklık konusunda eğitimler, farkındalık aktiflikleri ve çeşitli çalışmaların yürütülmesi ismine protokol imzalandı.

Bu sayede her öğrenciye ve öğrenciler vasıtasıyla her haneye ulaşılması hedefleniyor. Kelam konusu protokol, bugün İnegöl Belediyesi Encümen Salonunda Belediye Lideri Alper Taban ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Ali Doğru’nun da iştirakiyle imzalandı.

Törende konuşan İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, paklık hizmetlerini tek elden yönetebilmek ismine ortadaki şirketleri devre dışı bırakarak büsbütün bu yatırımları kendi üzerlerine aldıklarını belirterek, “Araç ve işçi güncellemelerini yaptık, yeni araç satın almaları yaptık. Burada önemli tasarruflar sağladık ve operasyonları da şahsen kendimiz yönetmeye başladık. Geri dönüşüm hizmetlerini de birebir halde kendi üzerimize almış olduk. Birebir vakitte İnegöl’ün tamamını kapsayacak 21 bin 616 adet kişisel çöp konteyneri dağıtımı gerçekleştirdik ve her haneye ulaşacak 90 bin adette geri dönüşüm kutusunu meskenlere ulaştırdık. Buradaki hedefimiz da geri dönüşümü kaynağında ayrıştırmayı sağlamaktı. Bu çalışmalar sonucunda 2022 yılının birinci 6 ayında 2500 ton dolayında ambalaj atığını toplamayı başardık. Bu sayıyla da 16 bin 500 ağacın kesilmesini engellemiş olduk” dedi.

Asıl olanın temizlemek değil kirletmemek olduğuna da dikkat çeken Lider Taban, kendilerine miras bırakılan bu çevreyi, bu kenti ve bu ülkeyi en düzgün halde gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini söyledi.

Protokolün içeriğinden de bahseden Lider Taban, “Şehrimizde yaklaşık 60-65 bin öğrenci olduğunu düşünürsek, bu çabucak hemen bu kentteki her meskene, her haneye ulaşmak manasına geliyor. Münasebetiyle biz değerli öğretmenlerimizin öğretisi doğrultusunda, öğrencilerimize bu noktada dokunarak, onlarla birlikte kıymetli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek ailelerimizi de bu işin içerisine katmak istiyoruz. Tabi burada etraf şuuru, tabiat şuurunu arttırmak üzere faaliyetler, gençlerin tekrar birebir halde bu sürece dahil olması, tabiat ile iç içe bulunmalarını sağlayacak aktifliklerin arttırılması üzere birtakım çalışmaları daima birlikte hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu.

İnegöl Ulusal Eğitim Müdürü Ali Gerçek da, daha hoş bir İnegöl, daha hoş bir gelecek bırakmak ismine yapılan etkinliklerde çocukların faal rol almasını istek ettiklerini belirterek, “Daha temiz bir İnegöl için de katkı koyabilirsek mutlu olacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu