Haber

Meksika’da Düzenlenen Palenque Göç Zirvesi Sonuçlandı

Meksika’da 11 Latin Amerika ülkesinin katılımıyla düzenlenen “Palenque Göç Zirvesi” ortak deklarasyonla sona erdi.

Meksika’nın tarihi kenti Palenque’de bir araya gelen ülke başkanları, zirve kapsamında göçün yol açtığı sorunları ele aldı.

Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena, okuduğu 13 maddelik ortak bildiride, göçmenlerin yaşam hakkına ve onuruna saygı gösterilmesi çağrısında bulunarak, uygulanan tek taraflı baskıcı önlemlerin halkı ve savunmasız insanları olumsuz etkilediğini belirtti.

Göçün “düzenli, güvenli ve yasal bir şekilde” garanti altına alınması gerektiğinin altını çizen deklarasyonda, “Göç politikaları bölgemizin mevcut gerçekliğine uygun şekilde benimsenmelidir. ABD’nin Küba, Haiti ve gibi ülkelerden gelen başvurulara öncelik vermesi” ifade edildi. Venezuela ve geri kalanların sınır dışı edilmesi, sistematik olmayan göç olasılığını artıracak.” Aynı zamanda teşvik ediyor.” denildi.

Gıdada kendine yeterlilik, çevrenin korunması, enerji güvenliği, ticaret, yatırım ve organize suçla mücadele konularında işbirliğinin önemine dikkat çekilen bildirgede, zirveye katılan ülkelerin “bir eylem planı geliştirme” konusunda mutabakata vardığı belirtildi. ” ilk başta.

Haiti’ye destek

Haiti’nin içinde bulunduğu ekonomik ve güvenlik krizine dikkat çekilen bildiride, ada ülkesinin normale dönmesi için her türlü desteğin verileceği vurgulandı.

Bildiride, Küba ve Venezuela’ya uygulanan tek taraflı baskıcı yaptırımların ve halka zarar veren bu uygulamaların kaldırılması çağrısında bulunuldu.

Zirveye Meksika Devlet Başkanı Andres Lopez Obrador’un yanı sıra Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel de katıldı.

Devlet başkan yardımcısı düzeyinde Belice, Kosta Rika, Ekvador, Guatemala ve Panama ilk sıralarda yer aldı.

gumusova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu