İş

TEB, 2023 yılının ikinci çeyreğinde de ekonomiye desteğini sürdürdü

Türk İktisat Bankası (TEB), 2023 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.   30 Haziran 2023 prestijiyle TEB’in aktif toplamı 333 milyar TL, net kârı ise 7.026 milyon TL oldu. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine verdiği desteğin en değerli göstergesi olan krediler, toplam etkinliğinin %50,4’ünü oluşturmuştur. Her dönemde olduğu gibi risk yönetimini ve operasyonel kaliteyi ön planda tutan TEB’in toplam kredileri yılın ikinci çeyreğinde 167,7 milyar TL, toplam mevduatı ise aynı dönemde 234,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Güçlü sermaye yapısıyla 2023 yılında istikrarlı büyüme sağlayan ve kârlılığını sürdürülebilir bir biçimde sürdüren TEB’in özkaynakları 30,7 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 12 olan hedef rasyosu üzerinde yüzde 19,49 oldu.

TEB, 2023 yılının ilk yarısında Bireysel Bankacılık alanında 300.000’den fazla müşteri edinmiştir. Yurt içi ve yurt dışında yaşayan gerçek ve tüzel müşterilerini kur değişimlerinden korumak amacıyla “Vadeli Döviz Korumalı TL Mevduat Hesabı”, “Vadeli TL Mevduat Hesabı” açılmıştır. Döviz Mevduat Hesabı Dönüşümlü Mevduat Hesabı”, “Altın Hesabı Dönüşümlü Vadeli TL Mevduat Hesabı” ve “YUVAM Hesabı” çalışmalarını aktif bir şekilde sunmaya devam etti. Tasarrufa öncelik vermeye devam eden TEB, müşterilerini kur riskine karşı birikimleriyle korurken, döviz mevduatı ile müşterilerini TL tasarrufa teşvik etmektedir.

Müşterilerinin ihtiyaçlarına, istedikleri zaman ve istedikleri yerde pratik çözümler üreten TEB, esnek vade ve taksit seçenekleri sunan dijital ihtiyaç kredileri ile ekonomideki yerini korumuştur. TEB, bankacılık süreçlerine erişimi kolaylaştırarak her 10 krediden 9’unu dijital kanallardan kullandırırken, her 3 müşteriden 1’ini dijital kanallardan satın almıştır. Bireysel müşterilerin ardından CEPTETEB İŞTE üzerinden müşteri olma sürecini gerçek ticari müşterileri için de dijital görsel görüşmelerle hayata geçirmiştir. Ayrıca KOBİ ve Kurumsal müşterilerinin krediden dış ticarete kadar tüm finansal ihtiyaçlarını dijital kanallardan karşılayabilmeleri için geliştirme çalışmalarına devam etmiştir.

Banka, CEPTETEB üyelerinin geleceğine değer katan yatırım ürün ve hizmet geliştirmelerini günlük olarak yayınlanan “Yatırım Strateji Raporları” ile desteklerken, TEB Yatırım Prime hızlı geçiş özelliğini CEPTETEB Great ile müşterilerinin hizmetine sunmuştur. Artık yatırım hesabı sahiplerinin CEPTETEB Mobil’e giriş yaptıktan sonra TEB Yatırım Prime’a geçerken tekrar giriş yapmasına gerek yok. Ayrıca farklı risk profillerine sahip müşterilerine uygun yatırım çözümleri sunmaya devam eden TEB, yatırım fonları ile hem faiz kazandıran hem de birikimleri daha değerli hale getiren ürünü CEPTETEB Mobil’e Mevdufon Hesap açılışlarını getirdi.

TEB, sürdürülebilir ekonomik büyüme için kadın iş sahibi ve girişimcilerin iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeye yönelik çalışmalarına Kadın Bankacılığı ile devam etmiştir. Mali ve mali olmayan iş ve hizmetleriyle kadın iş sahiplerine desteğini sürdüren TEB’in bu alanda kullandırdığı nakdi kredi hacmi, 2023’ün ilk yarısında yılsonuna göre yaklaşık yüzde 16 arttı. TEB Kadın Bankacılığı, yılın ilk altı ayında yaklaşık bin kadın işyeri sahibi istihdam etmiş; 570 milyon TL tutarında finansman sağladı. EBRD TurWIB 2 kaynağı için 50 milyon Euro bedelle sözleşme imzalayan TEB, 2023 yılında da kadın işletme sahiplerini farklı finansman modelleriyle desteklemeye devam edecek.

2012 yılından bu yana bireylere temel finansal okuryazarlık bahisleri konusunda eğitimler veren TEB Aile Akademisi, TEB, UNICEF, MEB, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, belediyeler, üniversiteler, kurum ve kuruluşlar. ve birçok ödül aldı. TEB Aile Akademisi finansal okuryazarlık eğitimleri kapsamında 2020 yılı itibari ile 10’dan fazla şubede 50’den fazla kurumun 30 binden fazla çalışanına eğitim verilmiştir. 2023 yılında 10 farklı branştan 15’in üzerinde kuruma eğitim verilmiş ve Sadece bu eğitimlerle 8 bin kişiye ulaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) ile yapılan iş birliği sözleşmesi ile öğretmen yetiştirme ve geliştirme platformu (ÖBA) aracılığıyla bir milyondan fazla öğretmene dijital finansal okuryazarlık eğitimi verildi. 2023 yılının ilk yarısında 10 binin üzerinde öğretmen bu eğitimleri tamamladı.

TEB, 2023 yılının ikinci çeyreğinde müşteri deneyimi optimizasyonunu tüm süreç ve faaliyetlerinin merkezine alarak yaklaşık 57 bin müşterisini dinledi. TEB, müşteri geri bildirimlerini, isteklerini ve memnuniyet düzeylerini anlamak ve bu alanlardaki değişimleri analiz etmek için müşteri süreçlerinden tetiklenen “işlem bazlı” bir anket yöntemi kullanmıştır. Ayrıca TEB, müşterilerine her ay iki tematik anket gerçekleştirerek farklı müşteri kümelerinin davranış kalıplarını incelemiş, geri bildirimler doğrultusunda süreçlerini iyileştirmeye çalışmış ve müşteri memnuniyetini tüm kanallarda ölçmeye devam etmiştir.

Esnaf ve işletmelerin işyerlerinde günlük işlemlerini sürdürürken bankacılık işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecekleri ve sorunsuz bir dijital bankacılık deneyimi yaşayabilecekleri CEPTETEB İŞTE uygulamasını zenginleştirdi. Senet ödeme, evrakların dijital olarak onaylanması gibi birçok özellik uygulama içerisinde geliştirilerek müşterilerin hizmetine sunulmuştur. Gerekli tüm yasal belgeleri dijital olarak onaylayan ve kredi taleplerine saniyeler içinde cevap veren Dijital Kredi sayesinde müşteriler ihtiyaç duydukları finansmana zahmetsizce ulaşabildiler. Gerçek ticari statüde müşteri olmayan KOBİ’ler ve esnaf CEPTETEB İŞTE aracılığıyla görsel görüşmeler sayesinde kısa sürede müşteri kazanmayı başardılar ve tüm iş ve hizmetlerden yararlanmaya başladılar.

BNP Paribas’nın global ağının bir modülü olarak, güçlü dış muhabir ağı ve dış ticaret konusunda uzman müşteri temsilcileri ile ihracat müşterilerine uygun vadeler ve avantajlı maliyetlerle finansman imkanı sunan TEB, müşterilerinin EXIM’e erişimine aktif olarak aracılık etmeye devam etmiştir. ve TCMB kaynaklı krediler. İhracatı Geliştirme A.Ş. TEB KOBİ Bankacılığı ile imzalanan protokol kapsamında TEB KOBİ Bankacılığı, 2023 yılının ikinci çeyreğinde ihracatçı KOBİ’lere ayrıcalıklı finansman paketleri sunarak bu alandaki varlığını sürdürmüştür.

TEB İşletme Bankacılığı teknoloji şirketlerine desteğini yılın ikinci çeyreğinde de sürdürmüştür. KOSGEB ile ortaklaşa davet edilen İleri Girişimci Güçlendirme Programı eğitimleri ODTÜ Cozone’da gerçekleştirildi. Fransız girişim ekosisteminin ortaklarından La French Tech ile ortak etkinlikte, TİM-TEB Girişim Evi’ndeki şirketlerle start-up vizeleri ve fırsatları hakkında bilgi ve deneyimler paylaşıldı. Girişimciler, teknoparklar ve kamu kurumlarının katılımıyla gerçekleşen Initiative’23 fuarında stant alanlarıyla TİM-TEB’li girişimciler Teşebbüs Meskeni yer aldı. Yine ikinci çeyrekte TİM-TEB Girişim Konutları girişimcileri ve iştirak şirketleri bir araya gelerek olası iş fırsatlarını konuştular.

TEB Kurumsal ve Kurumsal Yatırım Bankacılığı, müşterilerinin sürdürülebilirlik dönüşümüne destek olurken, dönüşüm süreçlerinde ihtiyaç duyabilecekleri finansman olanaklarını sağlamanın yanı sıra eğitim ve farkındalık yaratma çalışmalarına da devam etmiştir. TEB, Ticareti Destekleme Programı kapsamında EBRD ile işbirliği anlaşmasını 100 milyon dolara yükseltti. Bu anlaşma TEB’in dış ticaret süreçlerini çeşitlendirmesine, mevcut limitlerini artırmasına, ihracatçı ve ithalatçılara daha uzun vadeler sunmasına olanak tanırken, anlaşma çerçevesinde yeşil dış ticaret süreçleri yürütülmüştür.

TEB, ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlarken; Ekonomiye ve topluma değer katan, olumlu etki yaratan çalışmalar yapmaya ve toplumu daha iyi bir geleceğe taşımak için destek olmaya devam etti. “İyi ve örnek banka” anlayışıyla sürdürülebilirlik konusunda toplumsal farkındalığı artırmayı hedefleyen TEB, “Sırada Ne Var? Sürdürülebilir Bir Dünya” isimli yeni bir kampanya başlattı. Alanında uzman kişiler, “Sürdürülebilir Bir Dünya” görsel serisinde teknoloji, tarım, mimarlık, moda ve yaşamı sürdürülebilir kılmanın yollarını tartıştı.

TEB’in sürdürülebilirliğe izin verdiği görseller serisinde, toplumun sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığını artırmak ve daha iyi bir gelecek için hayatı nasıl daha sürdürülebilir hale getirebileceğimizi daha fazla konuşmak amaçlandı. Nisan ayının prestijiyle dijital medya platformlarında lanse edilen kampanya, beş görsellik bir seriden oluşuyor. Yaşanabilir bir dünyayı odağına alan kampanya, toplumsal farkındalığın ve insanlarda farkındalığın artması adına değerli bir adımdır.

TEB’e yılın ikinci çeyreğinde ödül

TEB Özel Bankacılık, World Finance Banking Awards 2023’te “Türkiye’nin En İyi Özel Bankacılığı” ödülünün sahibi oldu. TEB Özel Bankacılık, son 5 yıldır aldığı bu ödülle istikrarlı performansını uluslararası platformlarda da kanıtlamış oldu.

TEB, Global Finance dergisi tarafından 2023 yılı için Dünyanın En Yeterli Hazine ve Nakit Yönetimi Bankaları değerlendirmesinde “Türkiye’nin En İyi Nakit Yönetimi Bankası” seçilmiştir.

TEB, Asya pazarında faaliyet gösteren bankaları yenilikçi ürün ve hizmetleriyle ödüllendiren Asya Bankacılık ve Finans tarafından bu yıl 10. kez “Türkiye’nin En İyi Nakit Yönetimi Bankası” seçildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu