Haber

Tüm hesaplamalar 1 Nisan’dan sonradır! CHP’de ‘yeni yol’ arayışı başladı

CHP’de 31 Mart yerel seçimleri yeni bir olağanüstü kurultay için zemin olarak kullanılıyor. Delege depoları ve maddi imkanları yüksek olan il ve ilçeler için yoğun bir çekişme yaşanırken, bu tartışmalar 40 yıldır CHP’li olan Gürsel Tekin’in istifasıyla gün yüzüne çıktı.

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, CHP’deki aday krizine ilişkin edindiği bilgileri paylaştı.

Yiğitel’in Akşam Gazetesi’nde yayımlanan haberi/analizi şöyle:

Gürsel Tekin, dün sosyal medya hesabı üzerinden CHP’den istifa ettiğini duyurdu. İstifa açıklamasında CHP yönetimini ağır bir şekilde eleştiren Tekin, CHP’nin “İktidar olmak ve halka hizmet etmek amacıyla” uzaklaştığını kaydetti. Aday seçim süreçleri “Nesnel şartlar, liyakat ve vasıflar yok, parti içinde hemşerilik, gruplaşma yok, partinin iktidara gelmesi için çalışanlar dışlanıyor.”formda listelenmiştir.

‘YENİ BİR YOL BULACAĞIZ’

Aslında bu eleştirileri CHP lobilerinde de sıklıkla duyuyoruz. Olağan Büyük Kongre sonrasında Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerin üzerinin çizildiği belirtildi. Edindiğim bilgilere göre CHP’de 31 Mart yerel seçimleri sonrasında tüm faaliyetler 1 Nisan’a odaklanmış durumda. Taraflar da buna göre tavır alıyor. Bunun en somut ifadesi Gürsel Tekin’in yakın çevresine söyledikleri: “Yeni bir yol bulacağız” beyanıydı. Tekin Çevresi “Arkadaşlarımızla buluşacağız, gruplarımızla istişarede bulunacağız ve yeni bir yol bulacağız. Bundan sonra da temiz eller mottosuyla yolumuza devam edeceğiz.”Ne dediğini öğrendim.

DELEGE MÜCADELE

Tüm hesaplamaların 1 Nisan sonrası için yapıldığını savunan bazı CHP muhalifleri, en güçlü il ve ilçe adaylarının son açıklanmasını ve buralarda yaşanan kavgaları örnek gösteriyor. İzmir, İstanbul; Kadıköy, Bakırköy, Ankara; Çankaya gibi yerler adeta partinin delege deposudur. Burada da kazanç var. Normal şartlarda öncelikle bu yerlere adayların açıklanmasının bekleneceği söyleniyor.

DEM’E SÖZ VERİLDİ Mİ?

Parti kulislerinde söylenenlere göre Kadıköy’de yapılan birden fazla ankette Tekin’in adı hep geçiyordu. Ancak İmamoğlu’nun Esenyurt’a ihtiyaç olduğunu söylediği ve bunun sonucunda oradan aday gösterilmediği söyleniyor. CHP lobilerinde konuşulan argümana göre, DEM Partisi’ne söz verildiği için Esenyurt’a güçlü bir aday gösterilmedi. Bütün bunlar Tekin’in istifasına yol açan süreci hızlandırmış gibi görünüyor.

BU DURUM SADECE BİR KİŞİNİN İSTİFASI OLARAK DEĞERLENDİRİLMEZ

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın Tekin’in istifasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirme de önemli. Yarkadaş, “Bu istifanın CHP yönetimi açısından bir erken uyarı sinyali olması gerektiğini düşünüyorum. CHP yönetiminin Gürsel Tekin şahsındaki bu istifayı ne kadar dikkate alacağını bilmiyorum. Sadece bir kişinin istifası olarak algılanmamalı. Kişinin parti içindeki belli bir kesimin yansıması olarak değerlendirilmesi gerekir.”söz konusu.

Öyle görünüyor ki CHP seçim sonrasında bölünme dahil pek çok yeni duruma hamile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu